niewydolnosc zylna

Organizm ciężarnej ma zdecydowanie większe zapotrzebowanie na tlen. Płód wykazuje szybszy przyrost masy ciała na jednostkę objętości niż matka i z tego powodu jego tkanki potrzebują stosunkowo dużo tlenu do prawidłowego rozwoju. Powiększająca się masa ciała matki i płodu wymaga większej siły mięśni do poruszania się, gdzie również tlen jest kluczowy. W związku z powyższym w organizmie kobiety zachodzą pewne zmiany w układzie krążenia oraz krzepnięcia.

Zmiany we krwi

Częstą przypadłością ciężarnych jest fizjologiczna niedokrwistość. Wiąże się ona ze zmianami objętości krwi krążącej. W czasie ciąży wzrasta również liczba elementów morfotycznych, w tym krwinek czerwonych, czyli erytrocytów. Nieproporcjonalnie duży przyrost objętości osocza do elementów morfotycznych powoduje rozcieńczenie krwi krążącej, czyli właśnie fizjologiczną niedokrwistość.
Zmianom ulega także układ krzepnięcia. W ciąży zaobserwować można wzrost krzepliwości krwi. Jest to stan wynikający ze wzrostu stężenia czynników krzepnięcia znajdujących się w osoczu. Wzrost ten ma swoją przyczynę w mechanizmie chroniącym łożysko przed przedwczesnym odklejeniem się, a więc tym samym, chroni płód przed obumarciem.

Ryzyko rozwoju niewydolności żylnej

Ciąża jest znaczącym czynnikiem ryzyka rozwoju niewydolności żylnej. Dzieje się tak głównie z powodu dwóch zjawisk: rozrostu macicy oraz zmian w układzie hormonalnym. Wzrost macicy niezwykle utrudnia miedniczy odpływ żylny, prowadzi również do wzrostu ciśnienia w żyłach kończyn dolnych oraz rozdęcia i uszkodzenia zastawek.  Zmiany w układzie hormonalnym obserwuje się pod postacią wzrostu stężenia estradiolu, który to jest silnie powiązany z osłabieniem ścian naczyń krwionośnych.
Przewlekła niewydolność żylna obserwowana jest jako jedna z najczęstszych dolegliwości w populacji ogólnej, a ciąża jest jednym z czynników ryzyka. Niewydolność żylna obserwowana jest w przypadku 28% ciężarnych, więc stanowi ona dość poważny problem.

Konsekwencje niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna może prowadzić do wielu stanów chorobowych. Jednym z nich jest zapalenie żył w nodze, które często współwystępuje z zakrzepicą. Zakrzepica pojawia się w wyniku nadmiernej aktywności układu krzepnięcia, a tworzeniu skrzepów sprzyja osłabienie ścian żył. Z tego powodu krew nie odpływa prawidłowo. Częstymi objawami są bóle nóg, obrzęki oraz zaczerwienienia.
Przewlekła niewydolność żylna jest również jednym z kluczowych czynników etiologicznych rozwoju owrzodzeń podudzi, które są poważnym schorzeniem wymagającym leczenia. Do ich objawów zaliczyć można ból, swędzenie oraz obrzęk. Wokół owrzodzenia z czasem może pojawić się przebarwienie lub stwardnienie. W przypadku owrzodzenia należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem flebologiem.

Podsumowanie

Choroby żył stanowią znaczący problem podczas ciąży. Liczne zmiany zachodzące w organizmie prowadzą do osłabienia ścian żył oraz utrudniają odpływ z naczyń kończyn dolnych. Ciąża to znaczący czynnik rozwoju niewydolności żylnej, o czym świadczy fakt, iż schorzenie to obserwowane jest u około 28% ciężarnych. Ważne jest leczenie i profilaktyka, ponieważ niewydolność żył prowadzić może do licznych zapaleń oraz owrzodzeń podudzi.

Najczęstsze przyczyny awarii głośników w iPhone’ach

Previous article

Odwyk od komputera dla dzieci i młodzieży – czego się spodziewać?

Next article

You may also like