Implant zebowy

Choć we współczesnej stomatologii dąży się do tego, by zawsze ratować zęby pacjenta, zdarza się jednak, że zabieg ekstrakcji okazuje się konieczny, nawet jeżeli do zębów podchodziliśmy z niezwykłą dbałością. Wówczas utracony ząb powinien zostać zastąpiony, i to nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na fakt, że może on negatywnie wpłynąć na pozostałe zęby, jak i ogólny stan zdrowia pacjenta. W celu uzupełnienia usuniętego zęba najczęściej wybiera się implanty lub mosty protetyczne. Czym różnią się od siebie te rozwiązania?

Most protetyczny

Most protetyczny to stałe uzupełnienie braku zęba. Oparty jest na filarach, za które służyć mogą zęby własne lub implanty. W skład mostu wchodzą także korony znajdujące się pomiędzy filarami, będące uzupełnieniem przestrzeni po brakującym zębie. Luka jest zatem uzupełniona swego rodzaju mostem, który jest zawieszony nad linią dziąsła. Mosty wykonuje się najczęściej z porcelany, aby osiągnąć odpowiednią twardość i wytrzymałość, jednak można stosować także kompozyt oraz połączenie metalu z ceramiką. Ważne jest przy tym, że w celu zamocowania mostu protetycznego konieczne jest, aby sąsiednie zęby (filary) były utrzymane w nienagannym stanie.

Implanty dentystyczne

Implanty dentystyczne to coraz bardziej popularne rozwiązanie. To specjalnie zaprojektowana tytanowa śrubka, którą wkręca się w kość szczęki lub żuchwy. Po zakończeniu procesu osseointegracji, czyli zrośnięcia się implantu z tkanką kostną pacjenta, na implancie mocuje się koronę protetyczną, którą dobiera się do kształtu i koloru zębów sąsiadujących. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć najlepsze efekty estetyczne.

Dlaczego lepszy jest implant zębowy?

Zarówno implanty dentystyczne, jak i mosty protetyczne mają swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że implanty mają więcej pozytywnych cech. Przede wszystkim implant jest niezależny od pozostałych zębów. Implanty mogą być zastosowane nawet, jeżeli usuniętych zostało kilka zębów znajdujących się obok siebie. Po drugie, wstawienie mostów protetycznych najczęściej wiąże się z koniecznością szlifowania zębów, mających stanowić filary. To z kolei powoduje, że ich naturalna konstrukcja oraz szkliwo zostają bezpowrotnie uszkodzone. Do takiej sytuacji nie dochodzi natomiast w przypadku założenia implantów dentystycznych.

Co więcej, implanty zębowe świetnie imitują wygląd utraconych zębów. W związku z powyższym często nie sposób nawet odróżnić, który ząb jest naturalny, a który został zastąpiony koroną protetyczną.

To nie koniec czynników, powodujących przewagę implantów nad mostami. Warto bowiem podkreślić, że za pomocą implantu można uzupełnić zęby w dowolnym miejscu. Ważne jest także, że implant chroni przed zanikiem kości, występującym w ciągu kilku miesięcy po usunięciu zęba. Wielu pacjentów decyduje się na to rozwiązanie także ze względu na nieporównywalny komfort – mówienie czy jedzenie po zabiegu wykonania implantów nie powoduje obawy o obsunięcie się protezy czy jej poluzowanie.

Jeżeli powyższe informacje przekonały Cię do wykonania implantów, pamiętaj o tym, by zawsze wybierać usługi doświadczonych implantologów. Dobry gabinet stomatologiczny w Piasecznie oferuje usługi implantacji z wykorzystaniem wielu sprawdzonych systemów. Dzięki temu specjalista bez trudu dobierze rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb i przeprowadzi skuteczny zabieg, dzięki któremu znów będziesz cieszyć się kompletnym i pięknym uśmiechem.

Działanie i możliwości zastosowania czujników laserowych

Previous article

Wspólny wyjazd jako forma rodzinnej terapii? Dobrze to zaplanujcie!

Next article

You may also like

srodki na suchosc pochwy
Zdrowie i Uroda

Tryb życia a zdrowie intymne

Infekcje intymne mogą przydarzyć się kobiecie w różnym wieku. Przykre dolegliwości takie jak uczucie dyskomfortu, pieczenie i swędzenie występują na skutek zaburzenia naturalnej ...