Pogorszenie słuchu często jest naturalną konsekwencją starzenia się. Zdarzają się jednak sytuacje niezwiązane z postępującymi zmianami degeneracyjnymi, w wyniku których dochodzi jednak do utraty lub znaczącego pogorszenia słuchu. Mówimy tu najczęściej o urazach, które ze względu na swoją charakterystykę powodują nieodwracalne zmiany i ograniczenie słyszenia dźwięków. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny.
Ekspozycja na hałas
Znaczące ubytki w słyszeniu są spowodowane przez ekspozycję na silny hałas. Uważa się, że jest to najczęstsza przyczyna utraty słuchu na świecie. Ludzkie ucho jest w stanie rozpoznawać dźwięki powyżej pewnego poziomu ciśnienia akustycznego, który wynosi 0 decybeli. Przyjmuje się, że bezpieczną granicą, do poziomu której nie dochodzi do uszkodzeń słuchu jest próg 80 decybeli. Wszystkie dźwięki o większym natężeniu mogą skutkować trwałymi uszkodzeniami i koniecznością wizyty u protetyka słuchu. Wokół nas możemy znaleźć wiele źródeł emitowania hałasu o zdecydowanie wyższym poziomie decybeli (np. start samolotu, dźwięk pracującego młota pneumatycznego, sygnał syreny alarmowej). Wiele z tych dźwięków, zwłaszcza te powyżej 120 dB, skutkują nie tylko pojawieniem się bólu, ale też nieodwracalnymi uszkodzeniami, już w przeciągu kilku minut.
Uraz głowy
Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest uraz głowy, który może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem słuchu. W przypadku uderzenia w głowę dochodzi często do utraty przytomności, wstrząśnienia mózgu i uszkodzenia kory słuchowej. Te niebezpieczne zmiany, manifestowane przez sumy uszne i utratę równowagi, wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Uraz kręgosłupa
W trakcie wypadków komunikacyjnych dochodzi do urazów i stłuczeń rdzenia kręgowego w mechanizmie „whiplash”, czyli bicza. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku nagłego ruchu zgięciowego i następnie wyprostnego, który obejmuje odcinek szyjny kręgosłupa. Uraz ten powoduje pojawienie się problemów ze słuchem i towarzyszące temu pozostałe objawy neurologiczne.
Uszkodzenia mechaniczne
Konieczność noszenia aparatu słuchowego często spowodowana jest również niewłaściwym czyszczeniem uszu, przy użyciu patyczków i wacików higienicznych. Należy unikać wkładania jakichkolwiek przedmiotów do kanałów słuchowych, gdyż może prowadzić to do zatkania ucha woskowiną lub uszkodzenia błony bębenkowej. Nagromadzenie się zbyt dużej ilości woskowiny w świetle kanału słuchowego ogranicza słuch, natomiast przy urazach błony bębenkowej może dojść do szeregu komplikacji, takich jak na przykład przewlekłe infekcje ucha.
Dbanie o kondycję słuchu jako klucz do zachowania dobrego zdrowia
Odpowiednia pielęgnacja i unikanie szkodliwych czynników pozwala zachować słuch do późnej starości. Trzeba też pamiętać, że pogorszenie się kondycji słuchu nie skazuje nas na izolację społeczną. Dzięki nowoczesnym aparatom słuchowym można nie tylko cieszyć się kontaktami z bliskimi, ale korzystać z multimediów i rozrywki.