Dawniej tatuaż kojarzono z pamiątką na całe życie. Rozwój medycyny estetycznej i nowoczesnych technologii laserowych sprawił, że obecnie jego usunięcie nie stanowi problemu.
Laserowe usuwanie tatuażu – na czym polega i jak wygląda zabieg?
Laserowe usuwanie tatuażu to najpowszechniejszy sposób, by trwale się go pozbyć. Powszechność tej metody wynika głównie z niskiego ryzyka powikłań oraz dużej skuteczności. W tym celu do zabiegu wykorzystywana jest emisja impulsów generowana przez laser nanosekundowy lub pikosekundowy. Wysoka energia wiązki rozbija cząsteczki pigmentu, który z każdą kolejną serią staje się coraz jaśniejszy.
Przed przystąpieniem do laserowego usuwania tatuażu niezbędna jest konsultacja lekarska, która zweryfikuje wszelkie wątpliwości, m.in. potwierdzające brak przeciwwskazań w postaci:
- Rozrusznika serca,
- Ciąży,
- Hemofilii,
- Infekcji skóry w obszarze występowania tatuażu,
- Przyjmowania niektórych leków na stałe.
Jeśli specjalista uzna, że nie występują żadne przeciwwskazania, pacjent zostanie zakwalifikowany i umówiony na pierwszą wizytę. W zależności od wielkości i rodzaju tatuażu, jedna sesja jego usunięcia może trwać od 20 do 50 minut. Wiązka lasera, uderzając w powierzchnię naskórka, w niewielkim stopniu może niszczyć jego strukturę, co powoduje ból. Dlatego przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe. Należy pamiętać, że jedna wizyta nie usunie całkowicie tatuażu. Zwykle potrzeba od 3 do nawet 12 serii, między którymi powinna wystąpić przerwa wynosząca co najmniej 3 tygodnie.
Lasery wykorzystywane do usuwania tatuaży
Podczas konsultacji lekarskiej zostaje dopasowany odpowiedni rodzaj lasera, w zależności od jego rodzaju, stanu, a także oczekiwań pacjenta. Najpopularniejsze to:
- PicoSure Cynosure – ultranowoczesna technologia picosekundowa zapewnia szybkie i skuteczne pozbycie się wielokolorowych tatuaży, rozbijając barwnik na pył,
- RevLite – to sprawdzona technologia lasera Q-switch Nd:Yag, potocznie zwany „złotym środkiem” skutecznie rozprawi się z każdym, nawet najbardziej widocznym tatuażem,
- Harmony XL Pro – propozycja dla osób, które w miejscu istniejącego tatuażu chcą wykonać inny, a obecny ma zostać jedynie skorygowany lub rozjaśniony,
- Fraxel Re:Pair – laser do zadań specjalnych i białych barwników.
Laserowe usuwanie tatuażu – jak przygotować się do zabiegu?
Przed przystąpieniem do każdego zabiegu z użyciem lasera należy bezwzględnie:
- Unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i opalania na solarium,
- Odstawić preparaty zawierające pochodną witaminy A (m.in. retinol czy izotretynion)
- Zrezygnować z zabiegów kosmetycznych, które mogą podrażnić naskórek (peelingi, kuracje z kwasami, mikrodermabrazja),
- Zaprzestać stosowania kosmetyków, które zwiększają wrażliwość na świtało (dziurawiec, nagietek).
Po usunięciu tatuażu z użyciem lasera może pojawić się zaczerwienienie i podrażnienie skóry w obszarze, w którym zabieg był wykonywany. Zwykle znikają w ciągu kilku dni. Jeśli pojawi się swędzenie lub strupki nie należ ich rozdrapywać, aby nie doprowadzić do powstania blizn. Obszar ten należy chronić od słońca przez około pół roku.