Rodzaje inhalatorow

Inhalatory to urządzenia umożliwiające dostarczenie leku do dróg oddechowych w szybki i mało skomplikowany sposób. Dawkowanie wziewne gwarantuje natychmiastowe działanie leku, ponieważ jego wchłanianie jest dużo bardziej wydajne. Inhalatory są używane głównie przez osoby chorujące na astmę. Osoby te mają do wyboru kilka rodzajów inhalatorów. Czym różnią się poszczególne inhalatory i który warto wybrać?

Inhalator a nebulizator

Warto wyjaśnić różnicę pomiędzy inhalatorem, a nebulizatorem. Inhalator to najczęściej małe, przenośne urządzenie zawierające preparat leczniczy, które można stosować od razu w przypadku wystąpienia np. ataku astmatycznego. Podanie leku w postaci aerozolu jest koordynowane wraz z głębokim wdechem, a sama aplikacja leku odbywa się przez ustnik.

Nebulizatory z kolei również służą do aplikacji leku w postaci aerozolu (mgiełki), jednak zazwyczaj są to urządzenia stacjonarne działające z użyciem prądu lub baterii. Zazwyczaj nebulizator wyposażony jest w maskę oraz rurkę doprowadzającą mgiełkę do maski. Aplikacja nie odbywa się poprzez skoordynowany głęboki wdech. Pacjent korzystający z nebulizatora oddycha swobodnie z założoną maską, inhalując się przez dłuższy czas. Inhalacja z wykorzystaniem nebulizatora trwa zazwyczaj do wyczerpania określonej dawki leku znajdującego się w aplikatorze.

Potocznie pojęcia inhalator i nebulizator stosuje się zamiennie, dlatego aparaty umożliwiające nebulizację również nazywa się inhalatorami.

Rodzaje inhalatorów

Inhalatory wyróżnia ze względu na ich mechanizm działania, tzn. sposób w jaki podają cząsteczki aerozolu z substancją leczniczą do oskrzeli i płuc. Wyróżnia się następujące rodzaje inhalatorów:

  • Inhalatory pneumatyczne: Nazywane również inhalatorami tłokowymi, wykorzystują sprężone powietrze do rozpylenia leku znajdującego się w pojemniku. Działanie sprężonego powietrza sprowadza się do wytworzenia żądanych cząsteczek leku, które w formie aerozolu trafią do dróg oddechowych pacjenta. Zależnie od stosowanego ciśnienia cząsteczki aerozolu przybierają różne wielkości. Inhalatory tego typu wykorzystywane są do podawania antybiotyków, glikokortykosteroidów czy dornazę alfa.
  • Inhalatory ultradźwiękowe: Charakteryzują się cichym trybem pracy. Wyposażone są w głowicę ultradźwiękową, która emituje falę akustyczną powodującą rozbicie mikrocząsteczek leku, dzięki czemu powstaje aerozol. Urządzenia te są cenione, ponieważ wytwarzany aerozol ma dużą gęstość, a samo działanie urządzenia nie prowadzi do oziębienia preparatu. Niestety z uwagi na działanie ultradźwięków niektóre leki mogą ulec rozłożeniu lub zmianie struktury, co prowadzi do zaniku ich leczniczego działania. Dlatego też inhalatory ultradźwiękowe nie nadają się do aplikacji niektórych antybiotyków czy dornazy alfa.
  • Inhalatory siateczkowe: Powstawanie aerozolu w tego typu inhalatorach polega na przeciskaniu leku przez drgającą siatkę o małych sitach, co powoduje rozdrobnienie roztworu do postaci mgiełki. Zasilane są zazwyczaj na baterie, a ich rozmiary są znacznie mniejsze w porównaniu z odpowiednikami ultradźwiękowymi czy pneumatycznymi. W wyniku pracy membrany powstaje dobrej jakości aerozol, a sama praca urządzenia jest stosunkowo cicha. Inhalatory siateczkowe są jednak nieco droższe niż inne rodzaje inhalatorów.

Przeznaczenie inhalatorów typu nebulizator

Inhalatory, które umożliwiają podawanie leku na drodze zwyczajnego oddychania, są niezbędne w przypadku małych dzieci, u których synchronizacja inhalacji poprzez głęboki wdech może być utrudniona, a także u pacjentów niewspółpracujących i wykazujących problemy z regularnym oddychaniem.

źródło: diabetyk24.pl – sklep dla diabetyków online

Jak zarejestrować broń? Poradnik

Previous article

Opanuj stany i sytuacje stresowe w hodowli drobiu

Next article

You may also like