pojemniki medyczno-sanitarne

W każdej placówce świadczącej usługi medyczne lub weterynaryjne nie może zabraknąć pojemników medyczno-sanitarnych. Odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentom, lekarzom oraz innym zatrudnionym pracownikom. Dlaczego zakup tego sprzętu jest tak ważny i czym kierować się przy wyborze producenta?

Wykorzystanie pojemników medyczno-sanitarnych

Pojemniki medyczno-sanitarne to podstawa w postępowaniu ze wszystkim, co może stanowić zagrożenie dla osób przebywających w placówce. Chodzi przede wszystkim o odpady medyczne. Funkcjonowanie przychodni lub gabinetu weterynaryjnego to oczywiście tysiące zużytych igieł, strzykawek, żyletek czy wzierników. Niebezpieczne mogą być również opatrunki zdejmowane z ran, z uwagi na bakterie przenoszone przez krew oraz inne płyny fizjologiczne. Oprócz oczywistych i bezpośrednich zagrożeń dla zdrowia, pojemniki medyczno-sanitarne są niezbędne, aby spełnić normy prawne nakładane przez rozporządzenia Ministra Zdrowia. Należyta segregacja odpadów medycznych to w Europie absolutny standard wymagany w każdej placówce medycznej. Dodatkowo pojemniki sanitarne typu UNICEF to bezpieczny sposób na przechowywanie narzędzi medycznych, lekarstw czy materiałów opatrunkowych. Można również dzięki nim transportować tego typu wyposażenie gabinetów medycznych.

Odpowiednie materiały i oznaczenia

Aby segregacja odpadów medycznych przebiegała bez zarzutu, worki i pojemniki wykorzystywane w tym celu muszą być należycie oznaczone. Producent sprzętu medycznego często posługuje się łatwymi do rozpoznania piktogramami, które pozwalają w okamgnieniu właściwie sklasyfikować wyrzucany przedmiot. Takie rozwiązania niejednokrotnie łączy się z systemami kolorów. Przypisując inne znaczenie każdej barwie i stosując jednolity system kolorów w całej placówce, zatrudniona kadra z łatwością radzi sobie z wyzwaniami segregacji. Aby maksymalnie uprościć klasyfikację zbieranych odpadów, często obok kolorów i grafiki na pojemnikach umieszcza się specjalne kody.

Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego wykonuje się pojemniki medyczno-sanitarne. Muszą spełnić najwyższe normy bezpieczeństwa, z uwagi na przedmioty, które tam trafiają. Jeżeli chodzi o tego rodzaju urządzenia medyczne producent wykorzystuje materiały odporne na działanie substancji chemicznych i żrących. Pojemniki muszą też być wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a ich rozmiar umożliwiać łatwy transport.

Zasady ostrożności

Wykorzystywanie pojemników medyczno-sanitarnych obwarowane jest licznymi obostrzeniami, mającymi za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i personelu placówki. Na przykład plastikowe pojemniki zapełnia się jedynie do 2/3 objętości. Po zamknięciu niedozwolone jest ponowne otwarcie, należy natomiast jak najszybciej przetransportować je do miejsca, w którym zostaną zutylizowane. Jeszcze surowiej traktuje się te urządzenia medyczne, które służą do zbierania odpadów wysoko zakaźnych. Wymienia się je każdej doby, a na pokrywie i brzegu umieszcza dodatkowe informacje, takie jak dane placówki, datę i godzinę otwarcia oraz zamknięcia pojemnika. Dzięki zachowaniu tych zasad i właściwemu wykorzystywaniu, pojemniki medyczno-sanitarne spełniają swoją rolę, a jednocześnie nie stanowią zagrożenia dla osób, które zajmują się ich transportem i utylizacją zawartości.

Z uwagi na wysokie wymagania, warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić, czy producent sprzętu medycznego jest rzetelny i wykonuje zamówione opakowania zgodnie z europejskimi normami. Istotny również jest fakt, czy pojemniki medyczno-sanitarne spełniają wymogi rozporządzeń Ministra Zdrowia. Dzięki współpracy z rzetelnymi dostawcami i zachowaniu środków ostrożności, sprzęt medyczny tego typu znajdzie zastosowanie w każdej placówce.

Opanuj stany i sytuacje stresowe w hodowli drobiu

Previous article

Rośliny domowe w hydroponice – czy to dobre rozwiązanie?

Next article

You may also like