Obrządek Wielkanocy zmieniał się i ewoluował wraz z upływem lat, coraz bardziej odchodząc od pierwotnego kształtu. Nie zmieniały się tylko kwestie związane ze sposobem spędzania Wielkanocy, ale również zmieniło się menu. Obecnie obok takich tradycyjnych potraw jak sałatka jarzynowa, żurek czy wielkanocny sernik, coraz częściej na stole pojawią się czekoladowe wypieki wielkanocne.
Czekolada nowym królem deserów Wielkanocnych?
Oczywiście zmieniają się nie tylko dania główne czy zupy, ale również te przyjemniejsze dla naszych kubków smakowych rarytasy. Choć myśląc o deserowych przygodach w czasie trwania Wielkanocy, zdecydowanie częściej przychodzi na myśl baba czy sernik, to wraz z biegiem lat popularność zyskiwały również inne potrawy deserowe. Spośród nich największe uznanie zyskały desery czekoladowe. Praliny, ciasta i batony czekoladowe, browni, muffiny czy też czekolada wegańska to jedne z najchętniej wybieranych deserów czekoladowych w ostatnich latach. Z tych też powodów takie produkty jak czekolada do wypieków czy chociażby czekolada wegańska coraz częściej stanowią element wielkanocnego koszyka zakupowego. Wzrastająca tendencja Polaków do eksperymentowania w kuchni na pewno sprzyja temu trendowi. Niepodważalnym walorem czekolady jest jej uniwersalność w stosowaniu i tendencja do wyzwalania dopaminy. Te właśnie cechy powodują, iż występowanie czekolady w najróżniejszej formie, zwiększa się z roku na rok, powoli stając się zwyczajnie postrzeganym elementem wielu obrządków religijnych.
Odmiany czekoladowych deserów na polskich stołach
Choć większa różnorodność powiększyła ilość możliwych opcji, to jednak największym beneficjentem eksperymentatorstwa w kuchni stali się miłośnicy czekoladowych smakołyków. Czekolada wegańska czy chociażby muffiny, wcześniej stosunkowo rzadko spotykane na wielkanocnych stołach, teraz świętują swój boom popularności. Niezależnie jednak od tego, z jakim rodzajem deseru mamy do czynienia, kwestią wartą poruszenia jest sama czekolada używana do wypieków. Zależnie od rodzaju deseru możemy użyć zasadniczo dwa rodzaje czekolady: czekoladę zwykłą oraz czekoladę do wypieków. Czekoladę zwykłą stosuje się zazwyczaj w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z deserami nie wymagającymi pieczenia. Będą to wszelkiego rodzaju ciasta, owoce z polewą czekoladową, batony czy musy. Czekolada do wypieków jest natomiast stosowana przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, do wszelkiego rodzaju ciast pieczonych. Od ciast czy tortów po muffiny i ciastka.
Podsumowanie
Zmiany w kulturze masowej przełożyły się również na potrawy pojawiające się na polskich stołach. Wzrost tendencji do eksperymentowania otworzył kuchnię również na nowinki deserowe. Choć standardowy sernik wielkanocny nadal jest najpopularniejszą słodyczą podczas świąt, to jednak zyskujące popularność desery czekoladowe, z uwzględnieniem najróżniejszych ich odmian, stały się pretendentem do miana króla deserów wielkanocnych.