rodzaje deskorolek

Rosnące zainteresowanie skateboardingiem

Skateboarding, czyli jazda i wykonywanie trików na deskorolce, jest popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Ma wielu zwolenników, a ich liczba zwiększa się. Jazda na desce przeżywa drugą młodość, gdyż za sprawą pandemii coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę lub wraca na deskę.

Za pomocą deskorolki można wyrazić siebie. Oprócz gotowych desek dużym zainteresowaniem cieszy się ich samodzielne składanie, które umożliwia idealne dopasowanie deski do własnych potrzeb. Od wyboru elementów technicznych takich jak twardość i wielkość kółek, rozmiar i wysokość trucków do walorów estetycznych, czyli koloru i wzoru decku oraz koloru gripu. Skrojona na własne potrzeby deskorolka daje możliwość pełnej przyjemności z jazdy oraz pewność, że jest ona niepowtarzalna.

Jakie korzyści wynikają z uprawiania skateboardingu? Bez względu na to, jakie są umiejętności i aktualny stopień zaawansowania, jazda na desce to po prostu dobra zabawa. Dzięki ciągłemu ruchowi oraz konieczności utrzymania równowagi, ciało pozostaje w dobrej formie. W dodatku uczucie, które towarzyszy podczas dobrze wykonanego triku, nad którym pracowało się tygodniami, jest nie do opisania. Jazda na desce to przede wszystkim pokonywanie swoich słabości i lęków. Upadki w początkowej fazie nauki uczą jak zachowywać się, by z czasem było ich coraz mniej. Niesamowitym odczuciem jest zrobienie czegoś, co wydawało się niemożliwe i nie do osiągnięcia. Trenowana jest też cierpliwość – jeśli setna próba zrobienia triku się nie powiodła, to warto spróbować po raz kolejny.

Rodzaje deskorolek

Deskorolki różnią się między sobą kształtem, przystosowaniem do jazdy w danym terenie oraz tym, do jakiej jazdy służą. Można je podzielić m. in. na deskorolki klasyczne, longboardy, cruisery, deskorolki elektryczne i waveboardy. Deskorolka klasyczna przez swoje stosunkowo niewielkie wymiary, może służyć jako środek transportu lub do wykonywania akrobacji. W zależności od twardości kółek, będą one lepiej amortyzowały wstrząsy lub zapewniały większą przyczepność. Deskorolka longboard jest dłuższa od zwykłej deskorolki (zwyczajowa długość ok. 1 metr) i szybsza, dzięki większym kółkom. Jazda na niej jest porównywana do surfingu, który zamiast na wodzie, można uprawiać w zgiełku miasta na chodniku. Longboard wykorzystywany jest do widowiskowych zjazdów z dużą prędkością, ”tańca”, czyli płynnego poruszania się na jadącej deskorolce oraz przemierzania większych odległości. Cruisery rozmiarami przypominają klasyczne deski, są jednak bardziej zwrotne oraz mają większe kółka, dzięki czemu lepiej amortyzują wstrząsy od nierówności powierzchni. Do cruiserów zaliczane są fishboardy, niewielkie deski wykonane z plastiku, które przez swoje wymiary i niewielką wagę mogą być przechowywane w torbie lub plecaku. Deskorolka elektryczna jest propozycją dla osób, które chcą szybko i bez wysiłku (w porównaniu do desek napędzanych odpychaniem) pokonywać dystanse. Podobnie jak hulajnogi elektryczne, takie deskorolki są alternatywą dla samochodów lub rowerów, jeśli chodzi o przemieszczanie się po mieście. Waveboard jest deskorolką bardzo nietypową. Dwa obracające się o 360 stopni kółka oraz deck w kształcie dwóch łezek połączonych drążkiem umożliwiają jazdę bez odpychania. Deskorolka przemieszcza się dzięki naprzemiennym ruchom nóg i bioder.

Plan B oraz Flip – renomowani producenci deskorolek

Plan B Skateboards to firma działająca w Kalifornii założona w 1991 roku. W związku z nagłą śmiercią jednego z założycieli w 1994 roku działalność filmy została zawieszona. 11 lat później Plan B powrócił i od tego czasu jego celem jest produkowanie wysokiej jakości deskorolek dla osób kochających skateboarding. W asortymencie znajdują się kompletne, złożone deskorolki gotowe do jazdy oraz decki niezbędne przy samodzielnym składaniu. Każdy znajdzie coś dla siebie – różnorodne wzory, stonowane i minimalistyczne kolory lub graficzne, mocno rzucające się w oczy nadruki, możliwości jest wiele.

Flip Skateboards to firma, której początkowa nazwa, DeathBox, została zmieniona na Flip po opuszczeniu Anglii i przejściu na rynek Stanów Zjednoczonych. Producent deklaruje, że deskorolki Flip to wysoki jakościowo sprzęt, który wnosi jazdę na desce na wyższy poziom. Wytrzymałe drewno klonowe zapewnia komfort jazdy oraz dłuższy czas korzystania ze sprzętu. Flip oferuje deski dla niecierpliwych, gotowe do jazdy po wyciągnięciu z pudełka oraz decki dla osób, które stawiają na dzieło własnych rąk. Logo występujące na poszczególnych modelach nadaje im mrocznego i tajemniczego klimatu.

Na początku warto zainwestować w klasyczną deskorolkę, najlepiej kompletny model, by przekonać się czy to odpowiedni sport. Potem można kombinować ze składaniem własnego sprzętu aby uprzyjemnić jazdę lub ułatwić wykonywanie danych trików.

Jakie są główne zalety wynajmu magazynu?

Previous article

Sprężarki spiralne – czym się charakteryzują i gdzie znajdują zastosowanie?

Next article

You may also like