Sprężarki są często używanymi maszynami w zakładach produkcyjnych czy też na placach budowy. Często w fazie projektowania budynków fabrycznych pomija się fakt, że maszyny te powinny mieć osobne pomieszczenia. Z podobnym problemem spotykamy się również w istniejących fabrykach, gdzie ciężko wygospodarować miejsce na sprężarkę. Wówczas znakomitym rozwiązaniem jest kontenerowa stacja sprężarek.
Czym jest kontenerowa stacja sprężarek?
Kontenerowa stacja sprężonego powietrza to po prostu w pełni gotowy do użycia system. W kontenerze jest zabudowana sprężarka oraz elementy niezbędne do jej prawidłowego działania. Elektryczna szafka rozdzielcza, urządzenia wentylacyjne, układ gospodarki kondensatem i oświetlenie (główne oraz awaryjne) to niezbędne składowe systemu zasilania oraz kontroli pracy sprężarki. Często w tego typu stacjach stosuje się osuszacze (ziębnicze i adsorpcyjne), filtry (wstępne, węglowe) oraz separatory. Odpowiednie okablowanie i orurowanie scala wszystkie wymienione wcześniej elementy w jedną całość. Tak wyposażony kontener możemy przewieść i od razu zacząć użytkować.
Łatwy transport mimo sporych rozmiarów
Stacje kontenerowe sprężonego powietrza produkowane są najczęściej w dwóch wariantach. W kontenerze dwudziestostopowym lub czterdziestostopowym. Każda stacja jest wyposażona w odpowiednie uchwyty, które ułatwiają transport. Do przewiezienia wykorzystać możemy transport samochodowy, kolejowy, a w niektórych przypadkach nawet morski.
Gdzie można zastosować kontenerowe stacje sprężarek?
Kontenerowe stacje sprężarek stosuje się najczęściej w zakładach przemysłowych, gdzie nie ma już miejsca na zainstalowanie sprężarki. Decydują się na nie również inwestorzy, którzy chcą odseparować sprężarkę ze względu na hałas, jaki wytwarza. Kontenerowe stacje sprężonego powietrza są też oczywistym rozwiązaniem na placach budowy lub też w miejscach odwiertów górniczych. Dzięki odpowiednim układom grzejno-wentylacyjnym i izolacji termicznej kontenerowe stacje sprężarek mogą funkcjonować w każdych warunkach atmosferycznych, w skrajnych temperaturach.
Jakie są inne zalety kontenerowych stacji sprężarek?
Oprócz wspomnianej wcześniej mobilności i możliwości montażu w każdym miejscu, w którym doprowadzone jest zasilanie elektryczne, kolejną zaletą omawianego rozwiązania jest brak konieczności uzyskania jakichkolwiek zezwoleń. Nie musimy ponosić żadnych dodatkowych kosztów i czasu związanych z dokumentacją oraz budową kolejnych budynków. Wykonanie kontenera także jest solidne i estetyczne. W standardzie są podwójne drzwi i możemy ją zamówić w odpowiednim dla nas kolorze zgodnie z paletą RAL. Kontenerowe stacje sprężarek posiadają też układ ogrzewania postojowego oraz elastyczne przyłącze dla sprężarki.
Widząc wszystkie powyższe zalety, nikogo już nie powinien dziwić fakt, że kontenerowe stacje sprężarek są stosowane coraz powszechniej. W dzisiejszym świecie, gdzie liczy się szybkość, mobilność i jak największa prostota w działaniu to rozwiązanie sprawdza się znakomicie. Jeśli dodamy jeszcze do tego fakt, że kontenerowe stacje sprężarek są produkowane na wysokiej jakości podzespołach i charakteryzują się długą trwałością użytkowania, to tego typu rozwiązanie nasuwa się samo w miejsce kosztownego i czasochłonnego budowania kolejnego zakładowego pomieszczenia.