Możliwość posiadania broni jest obecnie coraz bardziej ograniczana przez przepisy prawa polskiego i europejskiego. Pozwolenie na broń na użytek własny niełatwo jest zdobyć, a jest to dopiero pierwszy krok w procedurze administracyjnej. Każdą nabytą broń należy bowiem zarejestrować. Kwestie związane z pozwoleniami na broń nie są tanie, a stosunkowo łatwo je utracić. Dlatego warto uzbroić się w niezbędną wiedzę pozwalającą nam uniknąć przykrych błędów. Poniżej kilka informacji koniecznych, by bezproblemowo cieszyć się tym pięknym hobby, jakim jest strzelectwo.
Pierwsze kroki
Po zakupie przedmiotu określonego przez prawo jako broń ustawa daje nam pięć dni roboczych na zgłoszenie tego faktu (licząc od dnia po zakupie). W tym celu wypełniamy wniosek o rejestrację broni (wzory wniosków dla różnych rodzajów broni bez problemu możemy znaleźć w internecie). Wniosek taki składamy do wojewódzkiego lub powiatowego komendanta policji w zależności od rodzaju broni. Upraszczając, broń palna powinna być zgłoszona do wojewódzkiej komendy, a pozostałe rodzaje do powiatowej. Do wniosku dołączyć należy aktualne pozwolenie na broń lub legitymację posiadacza broni oraz fakturę zakupu. Warto też dodać tu wszelkie dokumenty związane z zakupioną bronią, jak na przykład potwierdzenia pozbawienia broni palnej cech użytkowych. Koszt rejestracji broni powinien wynosić do 100zł.
Procedura rejestracji
Tradycyjnie czy nowocześnie?
Istnieje kilka dróg wysłania wniosku o rejestrację broni. Można zrobić to za pośrednictwem Poczty. Najlepiej wszystkie dokumenty wysłać listem poleconym, ponieważ otrzymamy potwierdzenie odebrania przesyłki. Jest to też szybsze i bezpieczniejsze niż tradycyjny list.
Dużo łatwiejszym sposobem jest jednak wypełnienie wniosku internetowego poprzez indywidualne Konto Zaufane w ePUAP. Zwłaszcza w dobie pandemii jest to szczególnie polecane ze względu na brak konieczności wychodzenia z domu i wizyt w urzędach. Wniosek online sam poprowadzi nas przez kolejne kroki, informując o potrzebnych dokumentach. Wysyłka odbywa się automatycznie, a odpowiedź otrzymujemy na swoją skrzynkę mailową.
Ostatnim sposobem jest oczywiście złożenie go osobiście w placówce komendy. Może to być jednak utrudnione w obecnych czasach i warto wziąć to pod uwagę.
Ograniczenia
Należy pamiętać o pewnych ograniczeniach uniemożliwiających zarejestrowanie broni. Oczywiście podstawowym wymogiem jest posiadanie pozwolenia na broń. Rejestracji nie może jednak dokonać osoba niepełnoletnia. Rejestrację broni uniemożliwia posiadanie na koncie prawomocnego wyroku. Brak aktualnego (wystawionego maksymalnie 3 miesiące wcześniej) zaświadczenia lekarskiego o zdrowiu psychicznym także nie pozwoli nam zarejestrować broni.
Warto wiedzieć
Według ustawy broń rozumiana jest nie tylko jako broń palna, ale również wszelkiego rodzaju przedmioty mogące stanowić zagrożenie. Należą do nich ukryte ostrza, kastety, nunczako, pałki, kije baseballowe oraz miotacze gazu obezwładniającego (nie mylić z gazem pieprzowym). Jednym słowem wszystko, czym przeciętny człowiek jest w stanie strzelić lub wyrządzić realną krzywdę. Warto również wiedzieć, że strzelnice (w tym strzelnica sportowa Warszawa) nie wymagają żadnych pozwoleń od klientów chcących spróbować swoich sił w korzystaniu z broni.
Rejestracja broni może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowana, jednak w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie zrobić to bez wychodzenia z domu. Wchodząc w to środowisko, także w kręgi strzelectwa w Warszawie, otwieramy sobie drzwi do interesującej przygody i zyskujemy szansę na poznanie ciekawych osób w razie potrzeby służących pomocą.