Dobrze wyglądający ogród jest wizytówką każdego domu. Warto zadbać o to, aby był wyjątkowym miejscem. Jednak ogród to nie tylko kwiaty i drzewa. Warto pomyśleć o dodatkowych ozdobach, takich jak figury, donice, lub betonowe fontanny ogrodowe.
Wybór fontanny do Twojego ogrodu
Mała fontanna ogrodowa sprawdzi się doskonale nie tylko jako element dekoracyjny. Instalacja wodna ma bowiem bardzo korzystny wpływ na samopoczucie. Delikatny szum wody pomoże wyciszyć umysł i zrelaksować się. Wiosną i latem doda orzeźwienia oraz nawilży powietrze. Fontanna ma też korzystny wpływ na mikroklimat. Przyciągnie do naszego ogrodu ptaki oraz owady.
Ważnym elementem przy wyborze fontanny jest jej wielkość oraz umiejscowienie. Wyróżniamy następujące rodzaje fontann:
- wolnostojąca – idealna do niewielkich ogrodów. Składa się z podstawy, misy (lub kilku) oraz figurki. Wystarczy ją postawić na stabilnym podłożu.
- dościenna – dająca nie tylko oszałamiający efekt wizualny, ale też praktyczna, ponieważ może służyć do opłukania rąk lub twarzy w upalne dni. Montowana przy murze lub ścianie domu.
- fontanna w oczku wodnym – najczęściej wykonywana w formie figury, która montowana jest w środku oczka wodnego.
Kiedy już wybierzemy rodzaj oraz miejsce dla fontanny, warto zastanowić się nad jej wykonaniem. Teoretycznie można kupić gotowe modele lub wynająć firmę, która zajmuje się montażem takich dekoracji. Jednak najlepszy efekt oraz satysfakcję przyniesie nam montaż betonowej fontanny ogrodowej samodzielnie.
Montaż fontanny w oczku wodnym
Montaż fontanny w istniejącej już instalacji wodnej jest najprostszym wariantem do wyboru. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne elementy takie jak: pompka do wody, przewód zasilający, filtr oraz końcówkę rozpylającą wodę.
- W pierwszej kolejności musimy umieścić pompę wody w odpowiednim miejscu. W dużych stawach najlepiej ustawić ją tuż przy brzegu.
- Końcówkę rozpylającą wodę montujemy na specjalnym stojaku lub ozdobnym posągu.
- Montujemy element filtrujący wodę. Jest on wkładany bezpośrednio przed końcówką rozpylającą lub przed wężem zasysającym wodę do obiegu.
- Podpinamy pompę wody do końcówki rozpylającej. Następnie należy podłączyć przewód zasilający.
Fontanna naścienna i wolnostojąca – montaż
Te małe fontanny ogrodowe wymagają zakupienia gotowych zestawów instalacyjnych. Do każdego zestawu powinna być dołączona szczegółowa instrukcja, ponieważ mogą one zawierać dodatkowe elementy wyposażenia.
- Podstawa powinna być utwardzona, wypoziomowana i posiadać średnicę większą niż stopa fontanny. Ważne jest, aby podczas przygotowywania podstawy zamontować odpowiednie przewody zasilające oraz miejsce na pompę wody.
- Ustaw stopę fontanny na podstawie. Następnie przeciągnij przez nią wszystkie przewody zasilające oraz oświetleniowe (jeśli są).
- Następnym krokiem jest odpowiednie dopasowanie, wypoziomowanie i przyklejenie misy fontanny.
- Ostatnim krokiem będzie zamocowanie elementu rozpylającego wodę oraz podłączenie pompy. W zależności od warunków dostępnych w ogrodzie – pompę wody należy podłączyć do zamkniętego lub otwartego obiegu wody.
Montaż własnej fontanny ogrodowej krok po kroku
Można stworzyć własną betonową fontannę ogrodową. Elementy, które będą nam potrzebne to:
- pojemnik na wodę
- pompa
- metalowa kratka
- ozdoba betonowa
- trochę kamieni do podłoża.
- Wykop otwór w ziemi wielkości pojemnika na wodę.
- Umieść pojemnik w otworze i zamontuj pompę oraz przewód wyprowadzający wodę.
- Na pojemniku połóż metalową kratę, a następnie zabezpiecz przed żwirem i zanieczyszczeniami.
- Zamaskuj pojemnik. Na kracie warto zamontować betonowe ozdoby.
- Podłącz końcówkę rozpylającą oraz wszystkie niezbędne przewody elektryczne.
Podsumowanie
Aby wejść w posiadanie małej fontanny ogrodowej, nie trzeba wcale poświęcać dużo czasu. Wystarczy odrobina kreatywności oraz chęci. Ważna jest odpowiednia konserwacja gotowej fontanny. Należy pamiętać o uzupełnianiu wody (szczególnie w upalne dni). Nie wolno zapominać o spuszczaniu wody z obiegu w okresie zimowym.