Kurtyny optyczne

Bariery optyczne wykorzystywane są do wykrywania i kontroli ruchów obiektów znajdujących się na określonym obszarze. Prosta konstrukcja umożliwia bezproblemowe zainstalowanie bariery niemalże w dowolnym miejscu. Dzięki szerokiemu wyborowi tego typu urządzeń możliwe jest optymalne dostosowanie ich parametrów do rodzaju wykonywanej pracy.

Jak działa bariera optyczna?

Budowa barier optycznych jest bardzo prosta i składa się jedynie z dwóch elementów. Jedynym z nich jest nadajnik wysyłający wiązkę światła. Odbiera ją czujnik, który może być umieszczony w tej samej obudowie lub oddzielnym segmencie. W momencie przerwania wiązki uruchamiany jest alarm ostrzegawczy.

Rodzaje barier optycznych

Poszczególne modele różnią się między sobą zarówno liczbą użytych wiązek, jak również ich zasięgiem i podatnością na zakłócenia. Bariery jednowiązkowe dobrze sprawdzą się przy dużych obiektach, możemy zainstalować je np. w magazynach. Bariery wielowiązkowe, przeznaczone są do wykrywania przedmiotów o mniejszych gabarytach. Dobrze sprawdzą się, np. na liniach produkcyjnych.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na tego typu zabezpieczenia na rynku pojawiły się różnego rodzaju bariery dedykowane konkretnym branżom. Obecnie dostępne są urządzenia cechujące się dużą odpornością na temperaturę i działanie środków chemicznych, które można wykorzystać, np. w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym lub spożywczym. Co więcej zastosowanie specjalnych wzmacniaczy pozwala na prawidłowe działanie barier nawet podczas mgły lub dużego zapylenia powietrza.

Obszary zastosowań barier optycznych

Bariery optyczne mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie linii produkcyjnych w fabrykach, m.in. do rozpoznawania towarów, zliczania obiektów oraz określania ich wymiarów i właściwości. Mogą być wykorzystywane także przy napełnianiu przezroczystych zbiorników. Idealnie sprawdzą się w przypadku automatycznych linii obrabiarkowych, urządzeniach paletyzujących, centrach obróbkowych i liniach pakujących.

Innym przykładem wykorzystania barier optycznych jest kontrola zamknięcia grodzi lub drzwi. Można je zastosować zarówno w pomieszczeniach, jak również pojazdach. Umożliwiają także monitorowanie stref wokół drzwi automatycznych.

Swoje zastosowanie znajdą także w różnego rodzaju wagach automatycznych, np. wagach samochodowych. Dzięki kontroli położenia pojazdu umożliwiają wykonanie pomiaru dopiero w momencie gdy samochód będzie całkowicie znajdował się na pomoście. Można je zastosować również przed szlabanem wjazdowym do wagi samochodowej, dzięki czemu będą nas informować o oczekujących pojazdach.

Ich kolejnym zastosowaniem jest ochrona niebezpiecznych stref. Dzięki wykorzystaniu barier optycznych możemy w znacznym stopniu zwiększyć bezpieczeństwo swoich pracowników. Mogą być zainstalowane zarówno wewnątrz, jak również dookoła obszaru, w którym występuje zagrożenie. Jeżeli na danym terenie znajdzie się osoba lub obiekt, którego nie powinno tam być, otrzymamy podwójny sygnał o zagrożeniu i zatrzymaniu pracy niebezpiecznej maszyny.

Podsumowując

Bariery optyczne są szeroko wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Możemy użyć ich zarówno do monitorowania ruchu małych jak również dużych obiektów. Dobre dobranie parametrów bariery pozwoli nam na precyzyjną kontrolę ludzi, maszyn i towarów znajdujących się w danym obszarze. Dzięki temu będziemy w stanie zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanej przez nich pracy i zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom.

źródło: Newtech.com.pl – automatyka przemysłowa

Kontenerowe stacje sprężarek – jakie są ich zalety?

Previous article

Kredyty dla firm – co warto wiedzieć?

Next article

You may also like