przewijanie silnika

Szwankujący silnik elektryczny w wózku widłowym z pewnością może okazać się poważnym utrudnieniem dla firmy. Wymiana niesprawnych urządzeń to dodatkowe koszty, które w zależności od skali problemu, mogą dać się przedsiębiorstwu mocno we znaki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, z ekonomicznego punktu widzenia, będzie naprawa uszkodzonych jednostek, która w znacznym stopniu zminimalizuje niepotrzebne wydatki, a jeżeli zostanie dobrze przeprowadzona, to zmodernizowane w ten sposób jednostki będą jeszcze długo cieszyć pracą swojego właściciela.

Przewijanie silników elektrycznych – co to takiego?

Przewijanie, zwane również przezwajaniem, to krótko mówiąc regeneracja silnika elektrycznego, którą wykonuje się w przypadku uszkodzenia uzwojenia. Warto w tym momencie pochylić się na chwilę nad kwestią sposobu działania silników elektrycznych. W jednostkach tego typu obrót wału zachodzi pod wpływem działania siły elektromagnetycznej, która powstaje na skutek przepływu prądu przez uzwojenie silnika. Jeżeli obciążenie będzie zbyt duże, uzwojenie może ulec stopieniu, a silnik elektryczny przestanie działać. W takim wypadku należy oddać jednostkę do naprawy. Przezwojenie powinno być wykonywane przez doświadczonych serwisantów. Nowy drut musi być dobrany w odpowiedni sposób. Mowa tutaj o grubości oraz materiale, z którego będzie wykonany. Nawijanie musi się odbyć bardzo starannie, najlepiej przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Jeżeli cały proces zostanie przeprowadzony we właściwy sposób, to silnik elektryczny z pewnością zyska drugie życie i będzie cieszyć swoją sprawnością jeszcze przez długi czas. Jeżeli jednak na etapie naprawy zostaną popełnione poważniejsze błędy, cała jednostka może ulec trwałemu uszkodzeniu, dlatego bardzo istotne jest przywiązywanie należytej wagi do profesjonalnego wykonania usługi serwisowej.

Ile trwa przezwajanie silnika elektrycznego?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsza jest dokładna ekspertyza w kwestii zaistniałych uszkodzeń. Innym czynnikiem, który również będzie istotny, jest moc naprawianej jednostki. Im większa moc oraz rozmiar silnika elektrycznego, tym dłuższy będzie czas jego regeneracji. Potrzebna będzie wtedy również większa ilość materiałów do wykonania nowego uzwojenia. Niektóre jednostki wymagają także kilkukrotnego lakierowania, co sprawia, że do ogólnego podsumowania czasowego należy doliczyć jeszcze schnięcie poszczególnych warstw lakieru. Zwykle przed wykonaniem naprawy serwis informuje o tym, ile mniej więcej zajmie wykonanie całego przeglądu. Czas ten jednak należy traktować orientacyjnie, ponieważ podczas serwisowania silnika wózka widłowego mogą zostać odkryte inne usterki, które trzeba będzie poddać naprawie. Warto jednak dodać, że wymiana zwojów oraz ich konserwacja w przypadku najmniejszych jednostek może zostać wykonana nawet w ciągu jednej doby.

Czy przewijanie silnika elektrycznego jest opłacalne?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego w jakim stanie znajduje się dana jednostka i co tak naprawdę uległo uszkodzeniu. Warto jednak dodać, że przezwojenie silnika elektrycznego w znaczącym stopniu poprawi jego pracę. Jest również zdecydowanie tańsze od zakupu nowego wózka widłowego. W niektórych przypadkach może okazać się również dużo szybsze, bowiem kilkudniowa naprawa uszkodzonej jednostki będzie na pewno atrakcyjniejsza niż oczekiwanie na transport nowego egzemplarza z odległego magazynu, który może trwać nawet kilka tygodni.

Podsumowując, każdy przypadek powinno się rozpatrzyć indywidualnie, ponieważ może wymagać innych rozwiązań. Warto jednak zawsze pamiętać, że uszkodzenie silnika elektrycznego w wózku widłowym nie musi być równoznaczne z koniecznością zakupu nowego, a przezwojenie takiej jednostki może dać jej drugie życie i dodatkowo pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Montaż betonowej fontanny ogrodowej krok po kroku

Previous article

Czekoladowe wypieki na Wielkanoc

Next article

You may also like