transport drogowy lekow

Przewóz wszelkiego rodzaju farmaceutyków jest regulowany przez Prawo farmaceutyczne. Oznacza to, że musi się odbywać ściśle według przepisów i pod żadnym pozorem nie może być traktowane tak, jak klasyczny transport innych towarów na skalę masową. 

Transport drogowy leków – podstawowe informacje

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszelki transport drogowy leków musi odbywać się według procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. W praktyce przewoźnik musi zabezpieczyć towar nie tylko przed wpływem warunków zewnętrznych, ale także przed zanieczyszczeniem czy uszkodzeniem mechanicznym. Przepisy obowiązują każdy z podmiotów, który znajduje się na łańcuchu dostaw hurtowych. Dlatego niezależnie od tego, czy jest to producent, hurtownia, przewoźnik czy apteka, podlega w takim samym stopniu tym przepisom. Producenci często decydują się na transport u sprawdzonego przewoźnika, by uniknąć problemów z  prawem. 

Transport drogowy leków – o czym należy pamiętać?

Transport produktów farmaceutycznych powinien być zaplanowany i zrealizowany w taki sposób, by na każdym z etapów można było zidentyfikować zarówno produkt, nadawcę, jak i odbiorcę towaru. Sam towar musi być oczywiście zabezpieczony przed wyżej wymienionymi czynnikami, ale również przed kradzieżą czy skażeniem. Transport drogowy leków musi odbywać się według przepisów, tym samym muszą zostać spełnione określone normy. Przede wszystkim istotna jest temperatura, wilgotność powietrza, czy naświetlenie. Temperatura najczęściej mieści się w jednym z trzech przedziałów 25-15 st.C, 15-8 st. C lub 8-2 st. C.

Największym wyzwaniem jest ostatni z przedziałów, ponieważ musi się odbywać w specjalnie przygotowanych samochodach. Nie każdy przewoźnik posiada w swojej flocie odpowiednie wyposażenie, dlatego producenci często poświęcają czas, na znalezienie takiego, który będzie w stanie zagwarantować taką temperaturę. Każdy z przewoźników jest zobligowany do tego, by wypełnić wszelkie dokumenty związane z przebiegiem transportu. Obecnie coraz częściej pojazdy, które są do tego przeznaczone, posiadają specjalne urządzenia, które są w stanie monitorować parametry na bieżąco.

Produkty muszą dotrzeć do odbiorcy w odpowiednim stanie. W ostatnich latach powstają firmy transportowe, które specjalizują się w przewozie leków, co oznacza, że posiadają odpowiednią flotę pojazdów. Liczy się nie tylko to, by spełnić wszelkie warunki, ale także by sam transport trwał maksymalnie krótki czas. Oczywiście rzetelność w realizacji takiego zadania odgrywa tutaj kluczową rolę, dlatego producenci współpracują tylko z firmami, które na każdym kroku są w stanie zadbać o należytą realizację powierzonego transportu. 

Makijaż – poznaj najnowsze trendy!

Previous article

Zakładanie spółki – poznaj etapy tego procesu

Next article

You may also like