domowe patio

Piękne patio to miejsce w domu, które jednocześnie pozwala zaznać spokoju po ciężkim dniu w otoczeniu przyrody. Jeśli jest dobrze urządzone, spełnia wiele pożytecznych funkcji: to idealne miejsce spotkań, odpoczynku, jak i różnych rozrywek. Jak dobrze urządzić takie domowe patio lub taras?

Odpowiednie otoczenie, czyli materiały wykończeniowe

Podstawowe kwestie, nad którymi należy się zastanowić przy planowaniu aranżacji, to rodzaj podłoża, kolor ścian (np. na tarasie) oraz ewentualne ogrodzenie (barierki, żywopłot, etc.). Jeśli chodzi o wykończenie, najczęściej polecane są kamienie naturalne. Wśród ich zalet należy zaznaczyć estetykę, solidność i łatwe czyszczenie. Decydując się na płytki kamienne, należy wziąć pod uwagę ich fakturę. Inaczej będą prezentowały się kamienie piaskowane, inaczej polerowane, a jeszcze inaczej płytki marmurowe czy trawertyny. Jednym z ciekawszych modeli jest marmur Tundra Grey. Stonowany kolor będzie doskonale współgrał z wieloma dodatkami, które wybierzesz podczas aranżacji. Projektanci cenią też piękno trawertynów – różne odmiany brązów i beżów są idealnym wyborem do urządzenia przestrzeni w ogrodzie.

Same ściany najczęściej stanowią element bloku czy domu, więc ich kolor jest zależny od koloru elewacji. Ogrodzenie należy dobrać do wielkości tarasu czy patio. Świetnie sprawdzą się drewniane płotki lub skromne żywopłoty Często patio pozostaje otwarte na ogródek.

Powrót do natury, czyli rośliny i kwiaty

Nie ma patio ani tarasu bez pięknych roślin i pachnących kwiatów. Zanim jakiekolwiek rośliny zostaną zakupione, warto się zorientować, czy któryś z domowników nie ma na nie alergii. Potem można już przebierać w wielu dostępnych gatunkach. Najlepiej zdecydować się na rośliny odporne na zimno czy zmiany pogody. Warto także zwrócić uwagę na to, ile opieki potrzebuje dany gatunek. Niektóre rośliny są w stanie przetrwać bez ingerencji człowieka długie miesiące, inne będą potrzebowały codziennego doglądania. Ciekawym pomysłem na udekorowanie ściany domu przy pomocy roślin pnących, np. bluszczu.

Piękna przestrzeń, czyli dobór dekoracji

Podczas urządzania swojej przestrzeni do odpoczynku należy zwrócić uwagę na elementy dekoracyjne. Przede wszystkim warto pamiętać o ich dopasowaniu do materiałów wykończeniowych. Przy zastosowaniu marmurów lub trawertynów, możemy liczyć na niemal pełną swobodę – płytki kamienne doskonale komponują się z większością mebli, tekstyliów i dekoracji. Warto też pomyśleć o dodatkowym oświetleniu – dużych lampionach lub mniejszych lampkach, które wieczorami zbudują niesamowity i przytulny klimat.

Na chłodniejsze wieczory warto mieć przygotowane koce i wygodne poduszki. Do ich przechowywania świetnie sprawdzi się wiklinowy koszyk lub drewniane skrzynki. Każdy z tych elementów może jednocześnie posłużyć za siedzisko, więc to wspaniałe rozwiązania do niewielkich przestrzeni. Przy okazji, jeśli pozwala na to wielkość patio czy tarasu, warto zainwestować w stolik i krzesła, które pozwolą na zorganizowanie spotkań ze znajomymi. Jednocześnie wygodny fotel ogrodowy to świetne miejsce do czytania książki czy po prostu odpoczynku.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej pomogą w walce z wypadającymi włosami?

Previous article

Jak zarejestrować broń? Poradnik

Next article

You may also like