lampy wiszące

Oświetlenie stanowi bardzo ważny element każdego wnętrza. Odpowiednio dobrane lampy mogą być elementem dekoracyjnym, stworzą przytulny klimat, jak również pomogą powiększyć pomieszczenie.

Co zrobić, by pomieszczenie wydawało się większe?

Aby pomieszczenie wydawało się większe, należy odpowiednio rozmieścić punkty świetlne. Zamiast jednego, centralnego źródła światła warto wybrać kilka mniejszych, które zostaną dobrze rozmieszczone, również w miejscach zacienionych. Świetnie sprawdzą się do tego kinkiety, które dodatkowo wprowadzą do wnętrza wyjątkowy klimat. Najlepiej pasują do strefy odpoczynku, ponieważ dają delikatne, subtelne światło. Jeśli będą skierowane na dłuższe ściany, sprytnie powiększą przestrzeń. Dla zwolenników pojedynczych źródeł światła doskonałym rozwiązaniem będą plafony. Zastosowanie lampy znajdującej się tak blisko sufitu optycznie zwiększy odległość między podłogą a sufitem. W efekcie pomieszczenie będzie wydawało się wyższe i większe.

Kolor światła

Jasne pokoje, z gładkimi i lśniącymi fakturami będą odbijały blask lamp. Są łatwiejsze i już na starcie optycznie powiększają przestrzeń. Nie wymagają stosowania specjalnych trików i dużej ilości oświetlenia. Z kolei ciemne i matowe kolory, dekoracje z drewna, kamienia czy surowego metalu pochłaniają światło i wymagają zastosowania jego dużego natężenia.

Kolor światła również ma wpływ na to, jak będzie wyglądało wnętrze. Jeśli pomieszczenie oświetla jedno, główne światło, np. lampa Italux, warto postawić na żarówki o chłodnej lub barwie. Będzie ono odbijało się od ścian, sufitu i przedmiotów bardziej intensywnie, niż światło ciepłe. To drugie to doskonałe rozwiązanie na przykład przy ulubionym fotelu czy kanapie, czyli w miejscach przeznaczonych do wypoczynku. Takie połączenie sprawi, że wnętrze będzie przytulne i przede wszystkim optycznie się powiększy!

Jaki wybrać klosz?

Rodzaj zastosowanych lamp i kolor światła to nie wszystko! Aby pomieszczenie wydawało się większe, trzeba wybrać także odpowiedni klosz. Lampa o jasnej barwie lepiej odbija światło. Jeśli do wnętrza bardziej pasują ciemne kolory, warto wybrać tę z jasnym środkiem. Świetnie sprawdzą się klosze mleczne, przezroczyste lub szklane, ponieważ będą lepiej rozpraszały światło.

Niezawodne triki oświetleniowe

Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, odpowiednio dobrane światło pomoże zmienić jego proporcje i osiągnąć wrażenie szerszego pomieszczenia. Wystarczy skierować je na dłuższą ścianę. Przy niskich pomieszczeniach wiązka światła powinna oświetlać sufit – dzięki temu wnętrze będzie wyglądało na wyższe i bardziej przestronne. W obu przypadkach pomogą kinkiety.

Optyczne powiększenie wnętrza zapewnią również lampy stojące. Szczególnie na parapecie lub przy oknie, dzięki czemu dadzą wrażenie otwarcia pomieszczenia na zewnątrz.

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem każdego mieszkania. Powinno być zaplanowane już na samym początku i starannie dobrane do kolorów ścian, dodatków i charakteru wnętrza.

Rodzinny samochód miejski – nasze rekomendacje

Previous article

Czym są panele szalunkowe? Gdzie się je wykorzystuje?

Next article

You may also like