Jak funkcjonalnie oswietlic taras

Zarówno wiosną, jak i latem taras jest miejscem, które szczególnie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, szczególnie przy słonecznej pogodzie. A co jeśli dni robią się krótsze, zapada zmrok lub chcemy zorganizować nocne spotkanie? Niezbędne jest oczywiście funkcjonalne oświetlenie. Dzięki niemu stworzymy odpowiednie warunki do relaksu, a także zaaranżujemy samą przestrzeń, zgodnie z własnym poczuciem estetyki. Odpowiednio przygotowany taras będzie zachęcał do przesiadywania na nim po zmroku, a przy tym także cieszył oko. Współczesne opcje aranżacji oświetleniowej są różnorodne, jak nigdy dotąd. Światłem można kreować atmosferę, podkreślać walory dekoracyjne, rozświetlać mało widoczne elementy wyposażenia. Tyle teoria, diabeł jednak tkwi w szczegółach.

Co oświetlamy, czym i w jaki sposób?

O oświetleniu najlepiej jest pomyśleć na etapie projektowania domu. Pozwoli to uniknąć nadmiernych kosztów i wysiłków przy rozmieszczaniu instalacji elektrycznej. Od tego, jak dobrze i ciekawie podświetlimy taras, zależy kilka czynników. Inne światło pasuje do zadaszonego, inne do otwartego.; ważne są ewentualne schodki i barierki. Takie kwestie mają wpływ na rozmieszczenie lamp i ich dobór. Przykładowo dom nowoczesny idealnie współgra z prostą oprawą. Budynek stylizowany na wiejski wymaga dekoracji w stylu klasycznym. Jakkolwiek, dobrze jest zaplanować od razu jednorodny styl oświetlenia. Uniknie się w ten sposób chaosu kompozycyjnego. Jeżeli taras ograniczony jest poręczą, nie ma potrzeby nadmiernie podświetlać zieleni – wystarczą kinkiety. Podobnie, jeśli jest zabudowany. Tutaj najlepszymi rozwiązaniami będzie dobrze zabezpieczona przed wiatrem, ozdobna lampa wisząca, plafon lub ciąg lampek wpuszczanych (względnie girland żarówkowych). Trzeba pamiętać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Najbardziej uspokajające jest rozproszone, wzajemnie uzupełniające się światło. Przerost formy może skończyć się tzw. zanieczyszczeniem – zbytnią jasnością wnikającą do domu (nie mówiąc o rachunkach za prąd, których przecież na początku nie jesteśmy w stanie dokładnie oszacować). A jeśli już o tym mowa… Warto wykonać zewnętrzne gniazdka elektryczne. Takie dodatkowe źródło prądu na tarasie zawsze może się przydać.

Jaki mamy wybór?

Wciąż mowa o lampach i źródłach światła. A w czym konkretnie można wybierać? Najbardziej popularne są kinkiety zewnętrzne, które odpowiednio rozmieszcza się na ścianach. Równomiernie oświetlają taras i przestrzeń wokół. Inną formą są różnej wysokości lampy stojące, czyli tzw. słupki. Umieszcza się je na obrzeżach tarasu, żeby wyznaczały jego granicę. Podobną funkcję pełnią reflektory – słupki z ruchomą głowicą do kierowania snopem światła. Można skierować je np. na roślinność wokół tarasu. Modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem są lekkie, świecące donice z tworzywa sztucznego, zasilane żarówkami LED. Producenci oświetlenia oferują też różnej wielkości mleczne kule, które mogą być zasilane energią elektryczną, akumulatorem bądź energię słoneczną. Niektóre z tych lamp są wyposażone nawet w tzw. czujnik zmierzchu – zapalają się same po zmroku. A jeśli taras zakończony jest schodami, najlepszym rozwiązaniem są taśmy LED, podświetlające stopnie dowolną barwą lub świecące kostki brukowe, montowane np. wokół tarasu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Do montażu zewnętrznego konieczne są lampy do tego przystosowane tj. odporne na wilgoć, pył i warunki atmosferyczne. O szczelności informuje stopień ochrony IP – tu przynajmniej IP 54. Dobrze jest używać energooszczędnych źródeł światła. Żarówki ledowe nie dość, że zużywają 20% energii zwykłej żarówki, to potrafią świecić kilkadziesiąt tysięcy godzin i, co ciekawe, nie przyciągają owadów. Jeszcze kwestia barwy światła. Cieplejsze (3 tys. Kelvinow) relaksuje bardziej, niż neutralne (4 tys.), czy zimne. Ostatecznie można zdecydować się na kolorowe żarówki RGB, których dowolną barwę reguluje się pilotem.  A co jeśli rozmieszczenie światła się znudzi? Część opisanych wyżej lamp jest przenośnych, z własnym źródłem energii. Po czasie można je przestawić, tworząc wciąż nowe kompozycje świetlne. Możliwości jest naprawdę wiele, by cieszyć się ładnie oświetlonym, estetycznie wyglądającym i dostosowanym do naszych potrzeb tarasem.

Czekoladowe wypieki na Wielkanoc

Previous article

Co możesz zrobić, by poprawić kondycję swojej skóry?

Next article

You may also like