kondycja skory

Zadbana skóra jest  przez wiele osób uznawana za najlepszą wizytówkę zdrowego organizmu. Utrzymanie jej dobrego wyglądu wymaga jednak zwrócenia uwagi na rozmaite czynniki, które mają realny wpływ na jej kondycję. Mowa głównie o promieniach słonecznych, chorobach skórnych, stylu życia oraz używkach, które skutecznie mogą pozbawić naszą skórę blasku oraz jędrności. W dzisiejszych czasach jednym z rozwiązań, które może w znaczący sposób poprawić wygląd skóry, jest medycyna estetyczna. Mimo możliwości skorzystania z usług chirurga plastycznego, warto działać w zgodzie ze starym przysłowiem mówiącym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stąd też przydatna może okazać się podstawowa wiedza na temat skóry i właściwego dbania o jej wygląd.

Czym właściwie jest skóra i jakie są jej funkcje?

Najogólniej mówiąc, jest to najbardziej zewnętrzna tkanka naszego organizmu, która dzieli się na część wierzchnią, czyli zrogowaciały nabłonek oraz część wewnętrzną, zbudowaną z tkanki łącznej. To właśnie w skórze właściwej znaleźć można włókna kolagenowe oraz elastynę, które odpowiadają za jej jędrność i zdrowy wygląd. Do podstawowych funkcji skóry można zaliczyć przekazywanie bodźców dotykowych i termoregulację. Bierze ona również udział w gospodarce wodnej, tłuszczowej oraz witaminowej naszego organizmu.

Słońce może być groźne

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV jest jednym z tych czynników, które mają realny wpływ na kondycję skóry. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich kremów z filtrem, dzięki którym uda się uniknąć poparzenia oraz przebarwienia skóry. Dodatkowo warto pamiętać, że zmiany zewnętrzne nie są jedynym zagrożeniem. Poważniejsze w skutkach mogą okazać się bowiem nowotwory wywołane przez promieniowanie typu UVA i UVB.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Zadbany organizm charakteryzuje się zdrową cerą. Uprawianie sportu pozwoli utrzymać niski poziom tkanki tłuszczowej, dzięki czemu skóra będzie bardziej jędrna. Tak samo ważna będzie odpowiednia dieta, bogata w minerały oraz witaminy. Ułatwią one utrzymanie naszej tkanki zewnętrznej w dobrej kondycji. Niemniej istotne będzie picie należytej ilości wody, czyli minimum 2 litrów dziennie. Jest ona bowiem głównym składnikiem ludzkiego ciała (woda stanowi od 60% do 70% masy człowieka), dlatego trzeba unikać sytuacji prowadzących do odwodnienia. Odpowiednio nawodniony organizm charakteryzuje się między innymi zdrowym wyglądem skóry, więc warto pamiętać o regularnym dostarczaniu mu wymaganej ilości płynów.

Palenie zabija blask twojej skóry

Nowotwory płuc czy aparatów mowy nie są jedynymi skutkami palenia tytoniu. Wliczają się do nich również przebarwienia skóry w okolicach dłoni oraz zmiany skórne spowodowane dymem papierosowym. Ponadto naskórek palaczy charakteryzuje się wysokim stopniem wysuszenia oraz przyspieszonym procesem starzenia, dlatego osoby palące od wielu lat dużą liczbę papierosów, wyglądają z reguły na starsze niż są w rzeczywistości.

Choroby skórne

Skóra zaatakowana przez grzybicę, łuszczycę, egzemę czy alergię jest z reguły wyjątkowo mało atrakcyjna. Dodatkowo podczas występowania tego typu schorzeń może być obecne swędzenie oraz wysyp krost na ciele. W takim przypadku najlepiej udać się do dermatologa, aby dokonać szczegółowych badań. Czasem zbawienny efekt może przynieść wyeliminowanie jednego ze składników codziennej diety, albo zastosowanie przypisanej przez lekarza maści.

Utrzymana w dobrej kondycji skóra to coś, o co warto zawalczyć. Codzienna pielęgnacja oraz przestrzeganie zasad higieny i unikanie czynników wpływających negatywnie na jej wygląd mogą pozwolić cieszyć się nam piękną cerą przez długie lata. W przypadku poważniejszych zmian ratunkiem może okazać się również medycyna estetyczna, która na nowo przywróci nam pewność siebie oraz zdrowy wygląd.

Jak funkcjonalnie oświetlić taras?

Previous article

Różne twarze depresji. Czym jest depresja maskowana?

Next article

You may also like