kredyty dla firm

Kredyt to dla wielu firm jedyny sposób na rozwój działalności. Chętnie korzystają z nich zarówno duże firmy, które poszukują kapitału na rozszerzanie działalności, jak i nowe podmioty, dopiero startujące na rynku. W obu przypadkach bardzo ważna jest świadomość, jak działają kredyty firmowe. Co warto o nich wiedzieć? 

Jak długi musi firma działać, żeby otrzymać kredyt?

To pytanie, które jest najczęściej zadawane przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją działalność biznesową lub uruchamiają swój pierwszy start-up. Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać.

Wiele banków posiada w swojej ofercie kredyty dla firm, które przyznawane są już od pierwszego dnia działalności. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że ich otrzymanie nie jest proste. Najczęściej z tej formy finansowania korzystają start-upy, które mają wsparcie dużych aniołów biznesu lub nowopowstałe spółki-córki większych będące częściej większych koncernów. O taką pożyczkę mogą mieć trudno działalności jednoosobowe, ponieważ bank może wymagać dodatkowego poręczenia ze strony innej firmy.

Ogólnie przyjętą praktyką jest, że banki udzielają kredytów firmom działającym na rynku minimum 12 miesięcy.

Kredyt firmowy – czy można go otrzymać notując straty?

Tak. Wiele banków stosuje tak zwane uproszczone procedury i umożliwia zaciągnięcia kredytu tylko na podstawie przychodów firmy. To korzystna opcja dla spółek w początkowej fazie rozwoju. Co więcej, liczne banki umożliwiają również podwyższyć dochód o wysokość poniesionych kosztów amortyzacji.

Jaki wkład własny przy kredycie inwestycyjnym?

Standardowo banki wymagają wkładu własnego na poziomie 20-30%. Jeśli jednak nie posiadasz takiej kwoty, to nie oznacza, że Twój wniosek na pewnie przepadnie. Część kredytów można zaciągnąć bez wkładu własnego, stosując dodatkowe ubezpieczenia.

Czy odsetki liczą się kosztów prowadzenia działalności?

To pytanie zadaje sporo przedsiębiorców, którzy martwią się o optymalizacje podatkową. Odpowiedź na nie brzmi: tak. Koszt odsetkowy kredytu, podobnie jak pozostałe koszty obsługi kredytu (np. prowizje i opłaty) wliczane są w koszt prowadzonej działalności gospodarczej.

Kredyt firmowy – samodzielnie czy z doradcą?

Wiele zależy tutaj od wnioskowanej kwoty kredytu. Im jest on wyższa, tym lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego. Jego wiedza pozwoli nie tylko wybrać najkorzystniejszą ofertę banku, ale również skróci sam proces przygotowywania oraz podpisywania stosownych dokumentów kredytowych.

Bariery optyczne – gdzie i do czego są stosowane?

Previous article

Jak dbać o łazienkę? Jakie produkty wybrać?

Next article

You may also like