Do produkcji prętów gwintowanych wykorzystuje się technologię bazującą na walcowaniu albo rozciąganiu surowca. Te wyroby hutnicze charakteryzują się dużo większą długością niż średnicą własną, a ich odporność na deformację znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.
Rodzaje prętów gwintowanych
Pręty gwintowane można rozróżnić na podstawie kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest zastosowany do ich produkcji surowiec. Z popularniejszych można wymienić stal (najbardziej rozpowszechniona), aluminium, brąz, miedź oraz tytan. Niekiedy spotyka się również stopy kilku metali. Wybór konkretnego materiału zależy w głównej mierze od tego, jakie ma być przeznaczenie prętów. W przypadku użycia ich w miejscach o dużym poziomie wilgoci zaleca się zastosowanie produktów wykonanych ze stali nierdzewnej. Do form dekoracyjnych z kolei lepiej posłużą elementy wykonane z brązu. Innym kryterium, które dzieli ogół prętów na konkretne podgrupy jest ich kształt. Spotkać możemy pręty okrągłe, kwadratowe, sześciokątne oraz prostokątne.
Czym są gwinty i jakie rodzaje wyróżniamy?
Gwinty to inaczej nacięcia na stożkowej lub walcowej powierzchni. Mogą znajdować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wkręcanie to inaczej ruch obrotowy gwintu zewnętrznego, który przesuwa się względem dopasowanego gwintu wewnętrznego. Klasyfikacja gwintów odbywa się przy zastosowaniu miary metrycznej oznaczanej literą „M”. Drugą składową nazwy jest średnica danego elementu podana w milimetrach, a więc skrót „M30” będzie oznaczać gwint o średnicy 30 milimetrów. Jeżeli skok, który został zastosowany w gwincie odbiega w pewien sposób od normy, do nazwy zostaje wtedy dodane dodatkowe oznaczenie. Gwinty rozróżnia się głównie ze względu na:
- kształt (okrągłe, stożkowe, walcowe, prostokątne, trapezowe),
- sposób skręcania (gwinty prawe oraz lewe),
- przeznaczenie (złączne, pociągowe),
- skok (gwinty normalne, grubozwojowe lub drobnozwojowe).
Zastosowanie prętów gwintowanych
Pręty gwintowane są wyrobem, który jest wykorzystywany na szeroką skalę w ogólnie pojmowanym budownictwie. Stosuje się je między innymi do łączenia poszczególnych części budynków. Mowa tu głównie o szalunkach oraz więźbach dachowych. Spotkać je można również w konstrukcjach żelbetonowych, w których odpowiadają za odpowiednią stabilizację. Ponadto ze względu na swoje właściwości łączne są używane także do mocowania sufitów podwieszanych, przewodów elektrycznych oraz instalacji wentylacyjnych.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru prętów gwintowanych?
Najważniejsze, aby zastosowane przez nas pręty gwintowane charakteryzowały się jak najwyższą jakością. Trzeba pamiętać, że w przypadku budowy domu stanowią jego ważny element konstrukcyjny, a na takich rzeczach nie warto oszczędzać. Warto zwrócić uwagę na sposób wykonania gwintów. Jeżeli nie zostały nacięte zgodnie ze sztuką produkcji, możemy napotkać problem podczas próby założenia nakrętki. Trzeba mieć również na uwadze, że pręty niskiej jakości będą się charakteryzować bardzo ostrymi krawędziami, które mogą dotkliwie okaleczyć nasze dłonie. Powinna nas także interesować zgodność z normami DIN 976-1. Jeśli takie oznaczenie znajduje się na danym pręcie, to będzie on z pewnością dobrym wyborem.