Prezerwatywy stanowią jedną ze skuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Może jednak się zdarzyć, że prezerwatywa pęknie w trakcie stosunku. Co wówczas robić? Jak skutecznie zapobiec ciąży w takiej sytuacji? Jak przeciwdziałać pęknięciu prezerwatywy?

Przyczyny pęknięcia prezerwatywy

Jest wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do pęknięcia prezerwatywy. Wśród nich można wyróżnić:

  • starość prezerwatywy;
  • niewłaściwe przechowywanie prezerwatywy, np. w zbyt wysokiej temperaturze lub noszenie w portfelu, co może powodować ucisk na prezerwatywę;
  • zbyt sucha pochwa (w takim przypadku można skorzystać z odpowiednich lubrykantów, przeznaczonych do danego typu prezerwatywy).

Inną przyczyną pęknięcia prezerwatywy może być także nawilżenie jej niewłaściwym lubrykantem lub złe dobranie rozmiaru prezerwatywy. Należy pamiętać, że na rynku dostępne są przeróżne rodzaje prezerwatyw. Z tego względu każdorazowo powinno się sprawdzać, czy dane prezerwatywy są odpowiednie do rozmiaru penisa, jak również czy można stosować na nich dane lubrykanty, np. nie wszystkie prezerwatywy są odpowiednie do zastosowania lubrykantów na bazie oleju.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Odpowiednie założenie prezerwatywy znacząco obniża ryzyko jej pęknięcia. Powstaje zatem pytanie – jak założyć prezerwatywę, aby zredukować ryzyko? Istnieje kilka zasad, które są właściwe dla wszystkich prezerwatyw. Przede wszystkim przed założeniem prezerwatywy należy sprawdzić, jaki jest jej termin ważności oraz przechowywać ją w oryginalnym opakowaniu. Prezerwatywę należy zakładać na członka w pełnym wzwodzie. Ważne jest także, aby przy zakładaniu nie uszkodzić prezerwatywy, np. długimi paznokciami czy pierścionkami.

Stało się – co robić?

Zachowaj spokój. Jeżeli prezerwatywa pękła podczas stosunku, należy go przerwać i ostrożnie wycofać członka. Jeżeli para nie chce mieć w tym momencie dziecka, należy przyjąć antykoncepcję awaryjną. Bez znaczenia jest, w jakim momencie cyklu odbył się stosunek, jak również, czy doszło do wytrysku. Plemniki znajdują się bowiem także w preejakulacie, a nieregularne cykle miesiączkowe mogą doprowadzić do zapłodnienia nawet w sytuacji, kiedy kobieta sądzi, że obecnie nie ma dni płodnych. Antykoncepcja awaryjna jest jedynym skutecznym sposobem, aby zapobiec ciąży w przypadku dostania się nasienia do dróg rodnych kobiety. Należy w szczególności unikać sposobów takich jak irygacja pochwy czy wypłukiwanie nasienia, ponieważ nie są one skuteczne, a mogą zaburzyć zdrowie kobiety.

Antykoncepcja awaryjna dostępna jest w Polsce na receptę, w związku z czym należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem, który będzie mógł przepisać odpowiednie tabletki. Czas ma w tym przypadku fundamentalne znaczenie, ponieważ tabletkę „po’” należy przyjąć najpóźniej 120 godzin po odbytym bez zabezpieczenia stosunku (jak również w przypadku pęknięcia prezerwatywy). Co ważne, antykoncepcja awaryjna jest tym skuteczniejsza, im szybciej zostanie przyjęta, gdyż substancją czynną tabletki „po” jest octan uliprystalu, który hamuje lub opóźnia owulację. Substancja ta wpływa także na endometrium i powoduje, że staje się ono niezdolne do zagnieżdżenia jajeczka. Antykoncepcję awaryjną należy jednak odróżnić od tabletek wczesnoporonnych – jeżeli dojdzie już do zagnieżdżenia się jajeczka, to antykoncepcja awaryjna w żadnym wypadku nie doprowadzi do poronienia.

Pęknięta prezerwatywa a choroby przenoszone drogą płciową 

W przypadku pęknięcia prezerwatywy warto także pamiętać o wykonaniu badań w kierunku chorób wenerycznych, gdyż stosunek, podczas którego pękła prezerwatywa należy traktować na równi ze stosunkiem niezabezpieczonym. Tym samym podczas takiego stosunku może dojść do zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby wyniki badań były miarodajne, zaleca się ich wykonanie po 14 dniach od odbycia stosunku.

Suchość pochwy przed okresem. Jak zażegnać problem?

Previous article

Pręty gwintowane – do czego się je wykorzystuje?

Next article

You may also like