Sprezarki spiralne

Sprężarki spiralne z założenia są alternatywą dla innych rodzajów kompresorów powietrza. Co prawda nie jest to najtańsze urządzenie, jednak powoduje znacznie mniejszy stopień zanieczyszczeń, przez co sprawdzi się świetnie zwłaszcza w branżach, których działalność powinna być zgodna ze standardami ISO 8574-1. Ponadto koszt obsługi sprężarek spiralnych jest niski, a wydajność – wysoka, co znacznie wpływa na ich atrakcyjność. Na czym polega działalność tego typu urządzenia? Gdzie najczęściej się je stosuje?

Jak działają sprężarki spiralne?

Działanie sprężarki oparte jest na obrocie jednej spirali względem drugiej. Podczas obracania się spiral wytwarzane są nagłe zmiany ciśnienia powietrza, zwane tętnieniem. W trakcie takiego cyklu występują trzy etapy. Podczas pierwszego z nich powietrze jest zasysane do przestrzeni, która uwolniona jest przez poruszającą się spiralę. Następnie zachodzi etap kompresji, podczas którego powietrze jest sprężane i stopniowo przesuwa się w kierunku punktu wyjścia. Na samym końcu sprężone powietrze zostaje wyrzucone z wylotu.

Gdzie wykorzystuje się sprężarki spiralne?

Sprężarki spiralne mają cały szereg zastosowań. Wykorzystuje się je w systemach klimatyzacyjnych, gdzie kompresory spiralne są montowane ze względu na ich niski poziom hałasu. Dzięki temu klimatyzator może być zainstalowany we wszystkich pomieszczeniach, w tym w sypialni.

Sprężarka stosowana jest także w dziedzinach medycyny takich jak stomatologia czy anestezjologia. Urządzenia wyposażone w sprężarkę mogą funkcjonować na salach reanimacyjnych i operacyjnych, w laboratoriach czy na oddziałach chirurgii, kardiologii oraz intensywnej terapii. W tych przypadkach sprężarka spiralna służy przygotowaniu mieszaniny powietrza o konkretnym stężeniu gazu, które można kontrolować za pomocą panelu sterowania. Niektóre z tego typu urządzeń mogą być także wyposażone w osuszacz powietrza.

W procesie produkcji żywności z kolei stosuje się sprężarki spiralne do pakowania żywności, przygotowywania mieszanek spożywczych czy dostawy azotu pod wysokim ciśnieniem. Sprężarki wykorzystywane są także w pompach pompujących ciecze i nożyczkach pneumatycznych służących obieraniu, krojeniu orzechów, cebuli czy warzyw.

W przemyśle poligraficznym urządzenia wyposażone w sprężarkę spiralną stosowane są do napędu linii automatycznych, mieszania roztworów i farb, laminowania papieru czy pakowania sprężonym powietrzem, a także do suszenia wydrukowanych stron, co zapewnia brak zniekształceń i wysoką jakość wydruku.

Sprężarki spiralne wykorzystuje się także w przemyśle chemicznym. W takim przypadku sprężarka ma zapewnić ruchy płynów w wyrzutniku, przemieszczanie mieszanin gazowych przez rury, tworzenie mieszanin gazowych oraz wtrysk lub odsysanie oparów.

Sprężarki spiralne – zalety i wady

Sprężarki spiralne mają wiele zalet. Do najważniejszych należy wysoka efektywność (zbliżająca się do 100%). Ponadto sprężarki zapewniają płynną pracę, bez wibracji oraz szarpnięć. Praca urządzeń jest cicha i nie wymaga zastosowania żadnej specjalnej deski sprężynowej. Ponadto elementy sprężarki zużywają się w bardzo wolnym tempie, niemal niezauważalnie. Jednocześnie koszty obsługi urządzenia są niskie, dzięki czemu koszt jego zakupu zwraca się znacznie szybciej.

Z kolei wśród wad sprężarek spiralnych można wskazać przede wszystkim, że wymagają one precyzyjnego dostrojenia sprzętu, które wykonać może jedynie specjalista. Ponadto okresowo należy wymieniać spirale, a kompresor musi posiadać zawór dynamiczny, gdyż w przeciwnym razie nie zapewni pożądanego przez użytkownika poziomu ciśnienia w nawiewanym powietrzu.

Wybierając konkretne urządzenie należy jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim to, w jakim celu będzie ono stosowane. Dopiero wówczas można dobrać odpowiednie parametry techniczne, przy czym najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi, jaki model będzie najlepszy dla nabywcy.

Najpopularniejsze rodzaje deskorolek

Previous article

Biurowe porządki z niszczarkami Opus

Next article

You may also like