Dokumenty biurowe są niezwykle cenne. Zapiski w formie papierowej nadal są często używane, mimo że tak często korzystamy już z plików komputerowych. Nadchodzi jednak w końcu moment, kiedy trzeba zrobić porządki, a wszelkie papiery, które straciły ważność lub nie są już potrzebne trzeba zutylizować. Jak to zrobić, aby wrażliwe dane, jakie zawierają nie były ogólnodostępne? Idealnym rozwiązaniem są niszczarki do dokumentów. Jaką wybrać i czym się od siebie różnią?
Jakie rodzaje niszczarek do dokumentów są dostępne na rynku?
Niszczarki różnią się przede wszystkim sposobem, w jaki tną papier. Można zdecydować się na niszczarkę paskową, która to niszczy dokumenty, tworząc z nich nieco większe kawałki. Taka niszczarka lepiej sprawdzi się w miejscu, gdzie wyciek danych nie niesie ze sobą aż tak dużych konsekwencji. Nada się idealnie do domu czy małego biura i ułatwi pozbywanie się nadmiaru papierowych śmieci. Drugim rodzajem są niszczarki ścinkowe. Te właśnie pozwolą na zniszczenie wszelkiego rodzaju dokumentów nieco dokładniej, gdyż resztki, które z nich zostaną będą naprawdę niewielkie i drobne. Niektóre urządzenia posiadają także funkcję niszczenia płyty czy kart kredytowych co również może być istotne przy wyborze idealnej niszczarki do dokumentów.
Jaką niszczarkę do dokumentów wybrać?
Decydując się na zakup tego urządzenia, warto zwrócić uwagę na niszczarki Opus. Dostępne na rynku modele różnią się cenami i funkcjami, jakie posiadają poszczególne urządzenia. Najtańsze niszczarki dostępne są już od około 150 zł. Taki model sprawdzi się idealnie także jako domowa niszczarka. Pomoże pozbyć się zbędnych dokumentów. Jednocześnie jest w stanie zniszczyć 5 kartek. Posiada silnik zabezpieczony przed przegrzaniem. Dodatkowy plus to to, że taka prosta niszczarka jest niewielka i lekka, dzięki czemu można przenosić ją w różne miejsca. Dla wszystkich, którym zależy na tym, aby niszczyć nie tylko papier, ale także inne nośniki danych, takie jak niezwykle popularne płyty CD, idealnie sprawdzą się niszczarki do dokumentów, które posiadają taką funkcję. Występują w nieco wyższym przedziale cenowym, jednak dla dużych firm, mogą być niezastąpione. Mnóstwo modeli poradzi sobie także z kartami kredytowymi. Niszczarki Opus posiadają w ofercie także urządzenia, które wbudowane mają diody sygnalizujące poziom pracy, a także specjalne podajniki papieru, które niezwykle ułatwią pracę. Nowoczesne niszczarki do dokumentów pracują ciszej, niż te produkowane wcześniej. Często są w stanie poradzić sobie nawet ze zszywkami, czy spinaczami, jeżeli takie elementy dostaną się do środka razem z papierem. Kolejną istotną kwestią, jeżeli chodzi o wybór niszczarki jest także stopień tajności według normy DIN. Co to takiego? Jest to pewnego rodzaju zaświadczenie, które będzie istotne dla dużych firm. Norma DIN ma pięć stopni bezpieczeństwa:
P1 – do ogólnych dokumentów.
P2 – niszczarka do dokumentów wewnętrznych w firmie.
P3 – niszczarka sprawdzi się dla dokumentów poufnych
P4 – niszczarka dla dokumentów tajnych
P5 – najwyższy poziom. Niszczarka do dokumentów ściśle tajnych.
Każdy poziom różni się wielkością ścinek, jakie pozostawia po sobie urządzenie. Te najmniej skuteczne mogą ciąć papier na paski o szerokości do 12 mm lub tworzą ścinki do 2000 mm kwadratowych. Te najbardziej skuteczne, polecane do ściśle tajnych dokumentów tną papier na ścinki do 30 mm kwadratowych lub pozostawiają paski, których wielkość nie przekracza 0,8x 13 mm.
Przed podjęciem decyzji, jaką niszczarkę do dokumentów kupić warto przemyśleć, do czego ma być przeznaczona. Nawet te najtańsze modele, to dużo lepsze rozwiązanie, niż wyrzucanie papierów w całości. Pozwalają one zmniejszyć ryzyko wycieku danych osobowych czy innych poufnych informacji. To proste urządzenie, które pracuje szybko i efektownie, a coraz nowsze modele są coraz bardziej funkcjonalne i dokładne.