uszkodzony telefon

Tuż po zakupie nowego smartfona zastanawiamy się zwykle nad możliwością ubezpieczenia go. Dziś nowy telefon to często wydatek nawet kilku tysięcy złotych i chcemy mieć pewność, że posłuży nam przez lata. Z doświadczenia wiemy jednak, jak łatwo o jego uszkodzenie. Wystarczy chwila nieuwagi i problem gotowy, a naprawa niejednokrotnie jest nieopłacalna. Telefon możemy ubezpieczyć u operatora albo w firmach, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług. W jednym i drugim przypadku, będziemy musieli zastanowić się nad wyborem pakietu ubezpieczenia.

Co zawierają oferty standardowe ubezpieczenia telefonu?

Zazwyczaj ubezpieczenie smartfona wykupuje się po to, aby to ubezpieczyciel pokrył koszty związane z jego ewentualną naprawą. Jednakże u każdego ubezpieczyciela zakres świadczeń, które wchodzą w skład danej polisy, może być inny. Dlatego też kluczowe jest, aby zawsze zapoznać się z regulaminem świadczenia takiej usługi i Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia oraz z katalogiem zdarzeń ubezpieczeniowych, które obejmuje polisa. Na ogół możemy liczyć na bezpłatny serwis lub wypłatę odszkodowania w wypadkach, tj.:

– mechaniczne uszkodzenie wyświetlacza (stłuczenia, pęknięcia),
– zatopienie,
– zalanie,
– awaria sprzętu (np. w wyniku przepięcia prądu),
– uszkodzenie urządzenia w efekcie pożaru,
– kradzież urządzenia (w wyniku włamania lub rabunku).

Jednakże zakres napraw może być lekko okrojony w stosunku do pakietów premium. Problematyczna może być naprawa wyświetlacza, bo taką naprawę nie zawsze będziemy mogli uzyskać całkowicie bezpłatnie w ramach najniższego pakietu. Czasem usługa może dotyczyć rozszerzenia zakresu gwarancji, jaką otrzymujemy od producenta lub jej przedłużenia. Bardzo ważne jest, aby zorientować się także w tym, czy ubezpieczyciel nie nakłada pewnego limitu napraw w ramach ubezpieczenia w ciągu roku. Często zdarza się, że w pakietach standardowych taki limit to maksymalnie jedną lub dwie naprawy rocznie. Zdarza się, że w pakiecie standardowym otrzymujemy ubezpieczenie od nieautoryzowanych połączeń do ustalonej kwoty maksymalnej.

Na co możemy liczyć w przypadku pakietów poszerzonych?

W pakietach premium zakres wykonywanych napraw w ramach ubezpieczenia jest znacznie szerszy. Zazwyczaj więc nie musimy przejmować się ani rodzajem uszkodzenia, ani też tym, która z części telefonu wymagać będzie serwisu. Jeśli chodzi o kwestie związane z kradzieżą, ubezpieczenie premium może obejmować więcej rodzajów i okoliczności takiej kradzieży, na przykład także i kradzież kieszonkową, którą nie zawsze uwzględnia się w pakietach standardowych. Ubezpieczenie telefonu pakietem premium w szczególności sprawdza się w przypadku naprawdę drogich i bardzo wartościowych telefonów, których uszkodzenie stanowi dla posiadacza dużą stratę. W przypadku tego pakietu trzeba oczywiście liczyć się w wyższą składką miesięczną.

Podsumowując, kiedy decydujemy się ubezpieczyć swój telefon, możemy zrobić to zarówno u operatora, jak i w agencji ubezpieczeniowej. Pakiety są tak zróżnicowane, że zawsze można wybrać opcję dopasowaną do własnych potrzeb. Wybierając daną polisę powinniśmy szczegółowo zapoznać się z tym, co obejmuje, aby nie być później zaskoczonym, że wybrany pakiet nie pozwoli na pokrycie kosztów naprawy. Oferty warto też między sobą porównywać pod kątem ich sensowności. Niejednokrotnie może okazać się, że wyższy pakiet nie gwarantuje wcale lepszego ubezpieczenia od tego, które jest oferowane w standardzie. Analogicznie, łatwo wyobrazić sobie sytuację, kiedy w pakiecie podstawowym tak naprawdę dostajemy niewiele, a za każdą dodatkową opcję ubezpieczenia musimy dopłacać.

Współczesne metody leczenia alkoholizmu – przykłady

Previous article

Najczęstsze problemy z tabletami (i czy warto je ubezpieczyć?)

Next article

You may also like