Gry strategiczne na PC

Na rynku gier komputerowych znajdziemy całą masę różnych produkcji, zarówno przystosowanych do rozgrywki singleplayer, jak i multiplayer oraz łączących obie te możliwości. Warto zatrzymać się na jednym z najstarszych gatunków gier, który pojawił się pod koniec lat 70. Oczywiście mowa o grach strategicznych, które na komputerach osobistych pojawiły się nieco później, niż na komputerach Mainframe. Produkcje inspirowane grami planszowymi charakteryzujące się turową rozgrywką, z czasem również rozgrywające się w czasie rzeczywistym, szybko zyskały ogromną ilość zwolenników. W obecnych czasach najpopularniejsze są gry z gatunku RTS (real-time strategy), które są modyfikacją turowych gier strategicznych i dają graczom wolność, nie ograniczając turami. Wszelkie decyzje są widoczne natychmiastowo, co zwiększa znaczenie szybkości podejmowania kroków.

Gry strategiczne na PC to świetny wybór – ze względu na różnorodną tematykę, praktycznie każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Wiek również jest tutaj bardzo mało znaczący, na rynku znajdują się gry niemalże dla każdej grupy wiekowej. Gry nastawione są, jak sama nazwa wskazuję, na taktyczne myślenie. W wielu produkcjach przyjdzie nam się zmierzyć z zagadnieniami ekonomicznymi, umiejętnościami planowania i gospodarowania różnymi zasobami, również ludzkimi.

Jesteś miłośnikiem gier strategicznych, szukasz gry na długie godziny bądź po prostu chciałbyś spróbować czegoś nowego? Poniżej znajdziesz listę gier wartych uwagi.

FROSTPUNK

Gra została wydana 24 kwietnia 2018 roku przez polskie 11 bit studios – czy zatem nasza rodzima produkcja jest warta uwagi? Klimat rozgrywki sprawia, że nie można oderwać się od monitora przez długie godziny. Gra zawiera cechy city builder’a i survivalu, wszystko to jest okupione ludzką tragedią. Frostpunk opowiada o ludziach, którzy walczą o życie w obliczu zlodowacenia całej kuli ziemskiej. Ich jedyną nadzieją jest reaktor, wokół którego gracz ma za zadanie stworzyć warunki do życia. Gra przywiązuje uwagę do wielu szczegółów, gracz ma za zadanie ustanawiać prawa, wydobywać surowce, a co najważniejsze utrzymywać pracę „życiodajnego” reaktora bez, którego ludzkie życie się skończy. Wszystko jest przejrzyste i intuicyjne, gracz bez większego problemu po chwili będzie sam w stanie poruszać się po grze. Jednym z atutów gry jest również muzyka, która sprawia że ma się ciarki od samego początku – to po prostu trzeba usłyszeć. Gra dostępna jest na wielu platformach takich jak np. Steam.

Tropico 6

Interesuje Cię wizja stworzenia własnego mocarstwa? Szósta już odsłona tej kultowej pozycji zajmującej wysokie miejsca w wielu rankingach gier strategicznych da Ci taką możliwość. W porównaniu do poprzednich odsłon możesz zarządzać wyspami na całym archipelagu. Władaj swoją wyspą, zgłębiaj zagadnienia handlu, przemysłu, ekonomii i polityki. Tylko od Ciebie zależy, czy wyborcy wybiorą Cię w następnych wyborach. Masa zadań fabularnych, możliwości, ale jednocześnie też ujęcie satyryczne – warto wiedzieć, że gra podchodzi do wielu kwestii prześmiewczo, z przymrużeniem oka. Gra jest ciekawa, z przejrzystym interfejsem, ciekawą dla oka oprawą graficzną. Tropikalny klimat i muzyka zdecydowanie robią swoje. Produkt zdecydowanie warty uwagi.

Anno 1800

Produkty Ubisoftu w ostatnich latach przyjmowały się różnie, natomiast Anno 1800 jest swoistym lekarstwem na wszelkie zarzuty. Wiele dyskusyjnych elementów zostało poprawionych, cofając się poniekąd do korzeni. Jest to jedna z tych gier, przy których można po prostu się zrelaksować, praktycznie nie ma sytuacji bez wyjścia. Do wyboru mamy tryb gry swobodnej oraz kampanię fabularną. Kampania oferuje dodatkowo misje i różnego rodzaju postacie. Jednym z minusów gry jest niewątpliwie nudnawy główny wątek, poza tym praktycznie do niczego nie można mieć zastrzeżeń. Stwórz własną metropolię, kontroluj handel morski, wszystko to w czasach rewolucji przemysłowej. Interfejs jest bardzo czytelny, a sam gameplay angażujący. Zdecydowanie warto zahaczyć o ten produkt.

Worms W.M.D

Powrót do korzeni, czyli do gier strategicznych turowych. Nie ma chyba osoby, która kiedykolwiek nie otarła się o popularne „robaczki”. Na przestrzeni lat ukazało się wiele gier o tej tematyce, co niestety przestało już budzić większy entuzjazm. Nie można jednak przejść obojętnie obok Worms W.M.D, bo to faktycznie jedna z najlepszych gier całej serii.  Masa ciekawych map, nowych broni, pojazdów, wszystko otoczone ciekawą grafiką (klasyczną dla Worms), sprawia że warto zagrać w ten tytuł. Gra jest ukierunkowana na tryb multiplayer, idealny do zabawy ze znajomymi oraz kampanie. Produkcja wywołuje uśmiech na twarzach oraz jest przystosowana dla młodszych odbiorców. Konflikty wirtualnych „robaczków” dalej są ciekawe i godne uwagi!

Gry strategiczne na PC mają to do siebie, że nie są bardzo wymagające sprzętowo, nawet na słabszym komputerze jesteśmy w stanie grać z ogromną przyjemnością. Obecne czasy sprawiły, że częściej spędzamy czas w domu, taka forma rekreacji jak najbardziej będzie bardzo owocna.

5 faktów o aparatach słuchowych, o których nie miałeś pojęcia!

Previous article

Na czym polega terapia czaszkowo-krzyżowa?

Next article

You may also like