srodki na suchosc pochwy

Infekcje intymne mogą przydarzyć się kobiecie w różnym wieku. Przykre dolegliwości takie jak uczucie dyskomfortu, pieczenie i swędzenie występują na skutek zaburzenia naturalnej mikroflory pochwy i szyjki macicy. Czy styl życia jest powiązany z ryzykiem pojawienia się infekcji intymnych? Które z nich są najpopularniejsze? W niniejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Co wpływa na problemy z suchą pochwą?

Najczęstszą przyczyną problemów z uczuciem suchości w okolicach intymnych jest nieprawidłowa higiena. Zbyt ciasna i nieprzewiewna bielizna wykonana z syntetycznych włókien powoduje większą temperaturę i wilgotność krocza. To właśnie w tych warunkach bakterie rozwijają się dużo szybciej.

Higiena oznacza rzecz jasna również sam proces mycia okolic intymnych. Przyczyną suchej pochwy może być stosowanie zbyt silnych płynów z dodatkiem aromatów lub silikonów. Tego typu preparaty mogą powodować podrażnienia, a co za tym idzie – przyczynić się do wystąpienia infekcji.

Warto też wiedzieć, że nadużywanie używek może doprowadzić do problemów z nawilżeniem pochwy. Palenie papierosów czy picie alkoholu działa negatywnie nie tylko na wątrobę czy płuca. Zawarte w dymie tytoniowym substancje przy okazji oddziałują korzystnie na mikroflorę narządu rodnego.

Sucha pochwa – jakie są przyczyny?

Wysoki poziom stresu, a także nieodpowiednia dieta i brak ruchu – to kolejne powody, przez które mogą pojawić się problemy z nawilżeniem pochwy. Pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie okolic intymnych często ma też miejsce podczas stosunku. Aby uniknąć tego typu dolegliwości w trakcie seksu, należy zadbać o dodatkowe nawilżenie, a także odpowiednią higienę samej czynności. Warto też ustalić z ginekologiem najlepszą formę antykoncepcji. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej pacjentki.

Suchość pochwy – jak przeciwdziałać?

Wyżej omówione objawy, takie jak suchość i uczucie parcia na pęcherz utrudniają codzienne funkcjonowanie. Aby przeciwdziałać przyczynom suchości pochwy, należy stosować zdrowe nawyki. Co zagwarantuje, że nawilżenie w okolicach intymnych będzie optymalne?

  • Dbaj o czystość i suchość okolic intymnych: myj pochwę rano i wieczorem płynami do higieny intymnej
  • W trakcie menstruacji zmieniaj często tampony lub podpaski.
  • Noś przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych włókien.
  • Stosuj zbilansowaną dietę.
  • Unikaj cukrów prostych w diecie.
  • Uprawiaj regularną aktywność fizyczną.
  • Dbaj o relaks dla głowy i czas na odpoczynek.

Pamiętaj też, że problem z nawilżeniem pochwy może przytrafić się dosłownie każdej kobiecie. Bez względu na to ile masz lat, tego typu dolegliwości należy zgłosić lekarzowi ginekologowi. Specjalista będzie w stanie szybko i skutecznie wyleczyć chorobę. Ważnym jest jednak, aby nie wstydzić się, gdy już ona wystąpi.

 

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Previous article

Podatek inflacyjny – uchroń się przed nim

Next article

You may also like