forma rodzinnej terapii

Rodzinne wakacje mogą niekiedy budzić pewne obawy. Zwłaszcza wtedy, kiedy w rodzinie są niewyjaśnione urazy i nieprzepracowane konflikty. Jak ustrzec się przed urlopem, który zamiast miłych wspomnień dostarczy jedynie negatywnych emocji?

Zrobić pierwszy krok

W każdej sytuacji można podjąć działania, które przyniosą poprawę relacji. Poprzez własne zachowanie można wpłynąć na otoczenie, oczyścić atmosferę i zażegnać kryzys. Trzeba jednak mieć wiedzę, co zrobić, i odwagę, by wykonać pierwszy – a zatem zwykle najtrudniejszy – krok. Warto zatem sięgnąć podręczniki i poradniki, które zwracają uwagę na wartość komunikacji jako istotnego narzędzia w relacjach międzyludzkich.

Jeśli nie wiemy jak zacząć rozmowę z partnerem lub dziećmi, skorzystajmy z porad psychologów, którzy oferują wiele cennych uwag w różnego rodzaju broszurach czy książkach popularnonaukowych. Możemy spisać także scenariusz takiej rozmowy, wymieniając najważniejsze punkty, o których chcemy powiedzieć. Na takie rodzinne zebranie warto zaprosić wszystkich członków rodziny i umożliwić zabranie głosu każdemu. Nie wolno zapominać o tym, czym jest kompromis. Należy także potraktować wszystkie wypowiedzi z szacunkiem. Można także spisać rodzinny kontrakt, będący rodzajem umowy między wszystkimi domownikami i zawrzeć w nim podstawowe zasady obowiązujące na wyjeździe wakacyjnym. Pamiętajmy, że wakacje, choć kojarzą się ze swobodą i beztroską, mogą być czasem trudnym i pełnym napięć. Tym bardziej podczas rodzinnego wyjazdu, kiedy jest wiele sytuacji wywołujących stres oraz niepokój.

Poza tym przebywając w swoim towarzystwie niemal całą dobę możemy czuć się przytłoczeni, nie mając już odskoczni w postaci szkoły, pracy czy spotkania ze znajomymi. Musimy tak naprawdę nauczyć się wspólnego spędzania czasu, ale pozwalając także każdemu członkowi rodziny na podjęcie własnych aktywności oraz naładowanie baterii w samotności.

Pomoc z zewnątrz

Inną formą rozwiązania konfliktu jest skorzystanie z pomocy osoby trzeciej, czyli psychologa bądź terapeuty. Wielką wartość może mieć zwłaszcza terapia rodzinna, która pomoże w spokojnym i bezpiecznym zażegnaniu sporu. Dzięki wsparciu osoby posiadającej odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie rodzina ma szansę wypracować nowy model porozumienia oraz współpracy. Ponadto każdy z jej członków ma szansę zostać w gabinecie profesjonalisty wysłuchany i przedstawić własny punkt widzenia. Pozwoli to nie tylko na przywiezienie z wakacji wesołych wspomnień, ale także na trwałą poprawę relacji w dłuższej perspektywie czasu.

Korzystanie z porad psychologa nie powinno stanowić powodu do wstydu. Nie jest to oznaka tego, że zawiedliśmy jako rodzice, ale dowód dojrzałości i odpowiedzialności za rodzinę. Perspektywa osoby trzeciej, niezwiązanej z żadną ze stron, daje szansę na obiektywne spojrzenie na sytuację, bez faworyzowania kogokolwiek. Psycholog może także wesprzeć w ten sposób stronę, która w danym konflikcie jest mniej uprzywilejowana i ponosi jego największe konsekwencje. Tego rodzaju terapię rodzinną powinno się zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by mieć czas na stopniowe wychodzenie z kryzysu. Warto zdecydować się na kilka-kilkanaście spotkań, które pozwolą terapeucie zapoznać się z sytuacją i wybrać odpowiednią do sytuacji strategię działania.

Nie warto wyjeżdżać na wakacje z przekonaniem, że w obcym miejscu wszystko magicznie samo się ułoży. Istnieje prawdopodobieństwo, że wszelkie niesnaski i urazy tylko się nasilą, a rodzinny odpoczynek zamieni się w piekło. Dlatego też o przyjemny przebieg rodzinnego urlopu warto zadbać dużo wcześniej. Tylko wtedy wakacje będą miały szansę spełnić rolę czasu spajającego rodzinę jako grupę.

Implant zębowy – dlaczego jest lepszy niż most protetyczny?

Previous article

Detoks organizmu – jak rozpoznać, że go potrzebujesz?

Next article

You may also like