Nakrętki pazurkowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do łączeń śrubowych z użyciem gwintu. Co ciekawe, nazywa się je także nakrętkami kłowymi – ich cechą charakterystyczną jest występowanie czterech haków, które wgryzają się w dany materiał podczas montażu. To podstawowa cecha, która odróżnia je od pozostałych, zwykłych nakrętek.
Solidne i trwałe nakrętki pazurkowe
Przy wytrzymałości i solidności nakrętek pazurkowych warto zatrzymać się na dłużej. Trzeba bowiem dodać, że nakrętki te nie ulegają zniszczeniu i deformacji podczas montażu, ale także w trakcie użytkowania, co jest zasługą zastosowania stali o odpowiednich parametrach i twardości. To także nakrętki, które wyróżniają się dużą odpornością zarówno na rozciąganie, jak i skręcanie. Pokryte cynkową powłoką dają również pewność, że na ich powierzchni nie pojawi się korozja – są odporne na różne niekorzystne czynniki, spowodowane zmienną temperaturą bądź siłą nacisku.
Zastosowanie nakrętek pazurkowych
Nakrętki pazurkowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim – są podstawowym łącznikiem stosowanym do mocowania w drewnie, płycie wiórowej, MDF (z ich pomocą uzyskamy gwint metryczny na w stelażach mebli tapicerowanych), jednak poleca się je do montażu także w miękkich materiałach. Ich podstawowym zadaniem jest ustabilizowanie konstrukcji, a także zapobieganie przekręcaniu się elementu – dzięki temu łączenie, do którego użyto nakrętkę pazurkową, jest bardziej stabilne niż w przypadku zastosowania zwykłych nakrętek.
Co ciekawe, oprócz tego, że z nakrętek pazurkowych korzystają firmy meblarskie, możemy spotkać je również w warsztatach samochodowych, gdzie stosuje się je do tuningu samochodów, a dokładniej montażu różnych elementów we wnętrzach aut. Należy jednak dodać, że ich zastosowanie jest nieco ograniczone, ponieważ znajdą one swoje zastosowanie tylko do tych elementów, które mogą głęboko “wgryźć” się w dany materiał.
Jak zamontować nakrętkę pazurkową?
Czy montaż nakrętek pazurkowych jest skomplikowany i czasochłonny? Absolutnie nie, stąd też często można spotkać je w zestawach przeznaczonych nawet do samodzielnego składania mebli w domu.
Montażu tego rodzaju nakrętek można dokonać ręcznie lub maszynowo. Na samym początku należy wykręcić otwór o pożądanej średnicy, a następnie wbić w niego nakrętkę. Tak uzyskane połączenie powinno być mocne i stabilne – otwór nie może być za duży, aby nakrętka nie wysunęła się i nie była zbyt luźna. Co ciekawe, konstrukcja, która została zmontowana z użyciem właśnie nakrętek pazurkowych, jest o wiele stabilniejsza niż ta, do której montażu użyto innych materiałów, takich jak na przykład kleje, czy też zwykłe gwoździe.
Jak widać, warto posiadać w swoim domu lub zakładzie pracy większy zapas nakrętek pazurkowych – trwałych i solidnych, a także prostych w użyciu elementów łączeniowych.