wkrety ślimakowe

Połączenie ślimakowe jest bardzo popularnym sposobem zamiany ruchu obrotowego na posuwisty. Wynika to z kilku istotnych zalet takiego mechanizmu. Jak wygląda gwint ślimakowy, w jakich urządzeniach znajduje zastosowanie i dlaczego jest tak chętnie wybierany?

Czym jest połączenie ślimakowe?

Gwint ślimakowy to charakterystyczne nacięcia, wykonane pod kątem około 35°. Można wyróżnić kilka odmian tego typu połączeń:

  • Gwint symetryczny, nazywany także metrycznym, pozwala na przenoszenie dużych obciążeń w obu kierunkach przesuwu. Poszczególne zęby mają kształt trapezu o takim samym nachyleniu z obu stron.
  • Gwint niesymetryczny ma kształt trapezowy z jednej strony, natomiast z drugiej jest on ścięty prostopadle do osi. Taka budowa zapewnia mniejsze zużycie śruby, ale pozwala na ruch roboczy tylko w jednym kierunku. W drugim natomiast wykonywany jest ruch pomocniczy, charakteryzujący się brakiem obciążenia.

Warto zwrócić także uwagę na kierunek działania śruby. Wskazać można śruby lewe i prawe. Różnica między nimi polega na odwrotnym kierunku przesuwu przy tym samym kierunku obrotów śruby.

Główne zalety połączeń ślimakowych

Z czego wynika tak duża popularność połączeń ślimakowych? Jest to z pewnością jeden z najłatwiejszych sposobów zamiany ruchu obrotowego na posuwisty (lub w kierunku odwrotnym). Wskazać należy także na bardzo dużą dokładność odwzorowania każdego ruchu. Niska awaryjność tego rozwiązania oraz łatwość serwisowania i konserwacja to kolejne zalety stosowania gwintów ślimakowych. Z ich powodu spotkać można takie rozwiązania w wielu codziennych urządzeniach:

  • W samochodach połączenie ślimakowe wykorzystywane jest w układzie kierowniczym. Obrót kierownicy powoduje przesuwanie się belki, która skręca przednią osią kół.
  • Tokarki posiadają śruby ślimakowe do poruszania suportem. Precyzja działania tego typu połączenia ma tu kluczowe znaczenie.
  • Podnośniki samochodowe.
  • Suwnice.
  • Pompy ślimakowe.

Są to najbardziej popularne urządzenia wykorzystujące mechanizm ślimakowy. Inżynierowie chętnie sięgają po takie rozwiązanie w konstruowaniu wielu maszyn i urządzeń.

Czy warto korzystać ze śrub ślimakowych?

Połączenie ślimakowe charakteryzuje się dużą prostotą, a jednocześnie wysoką trwałością i niską awaryjnością. Dlatego też gwint ślimakowy nie traci na popularności. Znaleźć go można nie tylko w ciężkich maszynach produkcyjnych, ale także w pojazdach osobowych czy niewielkich, domowych urządzeniach, jak lewarek. Cicha praca, możliwość precyzyjnej zamiany ruchu obrotowego na posuwisty oraz przenoszenie dużych obciążeń sprawiają, że mechanizmy ślimakowe jeszcze długo będą chętnie wykorzystywane we wszelkich rozwiązaniach technicznych.

Wkręt metryczny: kluczowy element w budownictwie i przemyśle

Previous article

Dekorowanie tortu dla dziecka – na co się zdecydować?

Next article

You may also like