wilgoć w mieszkaniu

Wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak astma czy egzema. Dzięki dobremu projektowi systemu wentylacji oraz izolacji możesz sprawić, że Twój dom będzie suchy, a Ty i Twoi najbliżsi bezpieczni.

Dlaczego wilgoć ma znaczenie?

Wysoki poziom wilgotności skutecznie obniża komfort życia i sprawia, że dom przestaje być bezpiecznym miejscem. Długotrwała ekspozycja na wilgoć może doprowadzić do uszkodzenia lakieru podłogowego, tapet, okładzin ściennych i zasłon. Co więcej, wilgoć w domu sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i roztoczy, może powodować gnicie drewna oraz przyczynić się do ogólnego pogorszenia stanu domu i wyposażenia.

Przyczyny wysokiego poziomu wilgoci

Wysoki poziom wilgoci może być spowodowany trzema głównymi czynnikami:

– wilgocią przedostająca się do domu z zewnątrz,

– parą wodną uwalnianą podczas wykonywania zwykłych czynności domowych, takich jak prysznic, pranie, gotowanie, a nawet oddychanie,

– nieprawidłową wentylacją.

Wilgoć z zewnątrz 

Zdarza się, że deszczówka zalewa mury, ponieważ rynny nie nadążają z jej odbieraniem bądź doszło do ich zapchania. Częstym miejscem, w którym powstają przecieki, są także okolice kominów. Głównym tego powodem są nieszczelności powstałe w czasie obróbek blacharskich. W każdym z wymienionych przypadków domownicy mogą zauważyć, że na suficie lub ścianach pojawią się plamy, zacieki, a potem pleśń. Innym przypadkiem jest podciąganie wody od dołu, co ma najczęściej miejsce w starym budownictwie. Jeżeli w obiektach budowlanych brakuje poziomej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów i podłóg na gruncie, wilgoć w pokojach może podciągać się z gruntu.

Nieodpowiednia wentylacja

Jeżeli wnętrza są niewłaściwie ogrzewane, a ściany nieocieplone, istnieje duże ryzyko, że para wodna z powietrza skropli się na najzimniejszych fragmentach przegród.  Zacieki, które powstają na ścianach i stropach, bywają uznawane za efekt nieszczelności, co jest w istocie dużym błędem. Maksymalna ilość pary wodnej w powietrzu wynosi 100% przy założeniu, że im wyższa temperatura, tym większa zdolność do wchłonięcia pary. Jeżeli wartość procentowa przekroczy 100%, wówczas dojdzie do skraplania pary.
Jeżeli dom mieszkalny został zaprojektowany zgodnie ze standardami budowlanymi, wilgotne powietrze jest stale odprowadzane na zewnątrz przez sprawną wentylację. W przypadku jej zablokowania, ilość wilgoci w powietrzu będzie permanentnie rosnąć, przekraczając zalecany poziom. Po osiągnięciu wyższej niż zalecana wartości skropli się w najchłodniejszych miejscach, czyli tam, gdzie powstają mostki cieplne. Wniosek z tego jest bardzo prosty – niesprawna albo wadliwa wentylacja to pierwszy krok do zawilgocenia budynku, a to z kolei skutkuje pojawianiu się grzybów, które zagrażają zdrowiu domowników. Jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest osuszanie domu.

Wilgoć w nowych budynkach

W nowych budynkach pewna ilość wilgoci zostaje uwięziona podczas procesu budowy i jej wyschnięcie wymaga czasu. Uwięziona woda pochodzi głównie z nowych materiałów budowlanych, zwłaszcza drewna i betonu. Dom wysycha ostatecznie w ciągu pierwszych 12 miesięcy, o ile będzie odpowiednio ogrzewany, wentylowany i zaizolowany.

Sunekos 1200 – skuteczne działanie rewitalizujące

Previous article

Rodzinny samochód miejski – nasze rekomendacje

Next article

You may also like