protetyk słuchu

Protetyk słuchu to wykwalifikowany ekspert od doboru aparatów słuchowych. Posiada on nie tylko odpowiednie kompetencje, ale też wykształcenie. Jest to zawód, w którym jeszcze do niedawna przeważały kobiety. W ostatnich latach zawód wykonuje także coraz więcej mężczyzn. Niezwykle duży wpływ mają na to cechy osobowości. Czym zajmują się protetycy słuchu?

Jak zostać protetykiem słuchu?

Każdy, kto chce zostać samodzielnym protetykiem słuchu, musi ukończyć kierunkowy kurs w tej dziedzinie. Organizowany jest on przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu lub uczelnie wyższe, które kształcą w zakresie akustyki. Kurs ten obejmuje nie mniej niż 108 godzin dydaktycznych. Po jego zakończeniu uzyskujemy tytuł mistrza, który poświadczony jest dyplomem. Co ważne, aby zostać samodzielnym protetykiem musimy posiadać także co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy w gabinecie protetyki słuchu. Bardzo ważne są tu też cechy osobowości – zawód ten polega bowiem na ścisłej współpracy z innymi osobami, w różnym wieku, zmagającymi się z różnymi problemami oraz z określonymi wymaganiami dotyczącymi aparatu słuchowego.

Czym zajmuje się protetyk słuchu?

Chcąc krótko odpowiedzieć na to pytanie, możemy stwierdzić, że ogólnie protetyk słuchu diagnozuje niedosłuch. Do zadań specjalisty należy wykonanie badań audiometrycznych oraz dobór odpowiedniego aparatu słuchowego, który będzie dopasowany do ubytku słuchu osoby diagnozowanej, a także jego indywidualnych preferencji. To jednak nie wszystko. W przypadku aparatów zakładanych wewnątrz ucha, dokanałowych lub takich, które wymagają stosowania wkładek usznych, zadaniem protetyka jest też wykonanie odcisku kanału słuchowego pacjenta. Jest to działanie niezbędne w celu wykonania indywidualnej obudowy aparatu lub też wkładki usznej. Niezwykle ważnym elementem pracy protetyka jest też długofalowa opieka akustyczna nad pacjentami, korzystającymi z aparatów słuchowych. Mówimy tu o działaniach polegających na:

  • dostrajaniu akustycznym oraz programowaniu innych parametrów urządzenia,
  • serwisowaniu urządzenia,
  • przeprowadzaniu konsultacji audiologicznych,
  • pomocy pacjentom w razie wszelkich problemów z aparatem słuchowym.

Ile trwa wizyta u protetyka słuchu?

Decydując się na wizytę u protetyka, zarezerwujmy sobie nie mniej niż pół godziny. Na początku, protetyk przeprowadza rozmowę wstępną, która trwa około 5 -10 minut. Następnie, zajmuje się oględzinami ucha oraz przeprowadzeniem badania audiometrycznego. Kolejnym etapem jest omówienie wyników badania i dalszego postępowania.

W przypadku, kiedy wyniki przeprowadzonego badania wskażą na niedosłuch, specjalista może umówić nas na kolejne spotkanie lub od razu przedstawić ofertę aparatów słuchowych. Co ważne, jeżeli decydujemy się na testowanie aparatów słuchowych od razu, musimy być świadomi, że nasza wizyta może się nieco przedłużyć.

Po wyjściu z gabinetu każdy pacjent powinien posiadać wszystkie informacje dotyczące jego słuchu oraz wskazówki dalszego postępowania. Niekiedy możemy otrzymać też materiały do przeczytania w domu czy informacje dotyczące treningu słyszenia.

Bielizna ślubna plus size – kilka inspiracji

Previous article

Nadpotliwość – możesz z tym walczyć

Next article

You may also like